LIVE BLOG | Croația s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după prelungirile cu Anglia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 iulie 2018, ora 23:52,
Croatia-calificare

UPDATE 23:45 Croatul Ivan Perisici a fost desemnat cel mai bun jucător al acestei semifinale.

UPDATE 23:35 Partida s-a încheiat! Croația ajunge în premieră în finala unei Cupe Mondiale.

Croația – Franța, finala Cupei Mondiale din Rusia, se va disputa duminică, 15 iulie, de la ora 18:00.

UPDATE 23:32 Prelungiri la prelungiri! Meciul va mai dura minimum 4 minute.

UPDATE 23:31 Ocazie pentru Croația, în ultimul minut de joc! Andrej Kramaric și-a creat spațiu în interiorul careului și a trimis un şut în plasa laterală a porții lui Pickford. Perisici a cerut mingea în centrul careului și ar fi înscris, fiind nemarcat.

UPDATE 23:29 Ultimele înlocuiri făcute de Croația: Vedran Corluka a intrat în locul lui Mario Mandzukici, iar Milan Badelj l-a schimbat pe căpitanul Luka Modrici.

UPDATE 23:28 Kieran Trippier nu mai poate continua meciul, din cauza unei accidentări la inghinali, iar Anglia va juca ultimele minute de prelungiri în 10 jucători.

UPDATE 23:26 Fanii croați au declanșat deja sărbătoarea în tribunele arenei din Moscova.

UPDATE 23:23 Ultima înlocuire pentru Anglia: Jamie Vardy intră în locul lui Kyle Walker. Gareth Southgate riscă totul pe cartea atacului!

UPDATE 23:20 GOL pentru Croația! Mario Mandzukici a înscris, după ce a fost scăpat din marcaj în centrul careului. Șut din prima cu piciorul stâng, pe lângă portar!

Ivan Perisic e coautor la această fază, întrucât a trimis o lovitură de cap care a destabilizat apărarea engleză.

UPDATE 23:14 S-a încheiat prima repriză de prelungiri! Mandzukici se resimte în urma unui contact dur cu Pickford și primește îngrijiri medicale.

UPDATE 23:12 Șansă uriașă pentru Croația! Perisici a centrat din banda stângă, iar reluarea cu piciorul drept a lui Mandzukici – din 6 metri – a fost blocată extraordinar de către portarul Pickford. Corner pentru Croația!

UPDATE 23:07 Înlocuire pentru Croația: Ante Rebic iese şi intră Andrej Kramaric.

UPDATE 23:04 Ocazie imensă pentru Anglia! Stones a reușit o lovitură de cap excelentă în urma unui corner, dar Vrsaljko a respins cu capul de pe linia porții, fiind plasat lângă bară.

UPDATE 23:02 Schimbare în echipa Angliei: Eric Dier intră, Jordan Henderson iese.

UPDATE 23:00 Înlocuire la Croația: Ivan Strinici are probleme medicale, iar Josip Pivarici a intrat pe teren.

UPDATE 22:55 A doua înlocuire efectuată de către Gareth Southgate: Danny Rose a intrat în locul lui Ashley Young. Serbia nu a făcut nicio schimbare!

UPDATE 22:50 1-1 este scorul în timp regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri. Este pentru a treia oară consecutiv la acest turneu final când Croația ajunge în prelungiri.

UPDATE 22:48 Ocazie pentru Anglia! Trippier a executat o lovitură liberă din banda dreapta, iar Harry Kane nu a reușit să trimită mingea pe spațiul porții, cu capul, deși scăpase de marcaj.

UPDATE 22:45 Repriza a doua va fi prelungită cu trei minute.

UPDATE 22:38 Ocazie pentru Croația! Mario Mandzukici a pătruns în careu din lateral, dar șutul său puternic s-a dus pe centrul porţii, iar portarul englez a boxat mingea în față.

UPDATE 22:36 Ocazie pentru Anglia! Jesse Lingard a preluat o pasă precisă în careu şi a șutat la colțul lung. Mingea a trecut pe lângă poartă.

UPDATE 22:35 În repriza a doua, Anglia nu a trimis niciun șut pe poartă, iar raportul ocaziilor de gol a fost 6-4 pentru Croația. Croații au avut și o posesie superioară: 60-40%.

UPDATE 22:31 Prima schimbare a meciului, în echipa Angliei: Marcus Rashford a intrat în locul lui Raheem Sterling.

UPDATE 22:28 Bară pentru Croația! Ivan Perisici a pătruns în careu și a finalizat cu un șut puternic, însă mingea a ricoșat din bara dreaptă.

UPDATE 22:26 Cu excepția sfertului de finală cu Suedia, Anglia a primit gol în toate meciurile de la Cupa Mondială 2018.

Croația a înscris în fiecare partidă de la turneul final din Rusia.

UPDATE 22:25 GOL pentru Croația! Ivan Perisici marchează! Vrsaljko a centrat din patea dreaptă, iar Perisici a pus piciorul în fața lui Walker și a trimis mingea în plasă.

UPDATE 22:23 Ocazie pentru Croația! Ivan Perisici a recuperat mingea în afara careului, dar șutul său a fost blocată de unul dintre jucătorii defensivei adverse.

UPDATE 22:20 Raheem Sterling a cerut penalty! Englezul a pătruns în viteză în careu și a fost obstrucționat de către Vida, apoi a șutat din cădere, iar Subasic a respins mingea.

UPDATE 22:17 Ivan Rakitic a încercat un voleu de la marginea careului, iar mingea s-a dus cu câţiva metri pe lângă bara din partea stângă.

UPDATE 22:15 Corner periculos pentru Anglia! Trippier a centrat din prima, Kane a plonjat pentru a relua cu capul, dar mingea a fost respinsă excelent de Lovren.

UPDATE 22:10 Doar una dintre ultimele 18 echipe naționale care a condus la pauză într-o semifinală de Cupă Mondială a ratat calificarea în finală. Este vorba despre Italia în 1990, care a pierdut cu Argentina în urma loviturilor de departajare.

UPDATE 22:06 Anglia face un joc de așteptare în primele minute ale reprizei secunde. Croația are o posesie net superioară.

UPDATE 22:04 Mario Mandzukici a primit doar cartonașul galben pentru o lovitură cu cotul.

UPDATE 22:00 A început repriza a doua! Nicio modificare în cele două echipe.

Potrivit organizatorilor, 78.011 spectatori asistă la partida de la Moscova, pe arena „Lujniki”.

UPDATE 21:45 Prima repriză se încheie. 1-0 pentru Anglia.

UPDATE 21:44 Croația a cerut penalty! Modrici a executat o lovitură liberă din partea stângă, iar Lovren a căzut în careu după un duel cu un fundaș englez. În urma reluărilor, se poate observa că fundașul croat a fost tras de tricou. Arbitrul turc nu a apelat la VAR.

UPDATE 21:36 Dele Alli i-a pasat superb lui Jesse Lingard la marginea careului, în poziție centrală, dar atacantul lui Manchester United a șutat slab, cu latul, pe lângă poartă.

UPDATE 21:34 Iată bucuria de nedescris de la Londra generată de golul lui Trippier.

UPDATE 21:31 Șansă de egalare pentru Croația! Atacantul Ante Rebic a interceptat o minge respinsă în afara careului şi a șutat în partea de sus a porţii. Jordan Pickford a reuşit o intervenție superbă.

UPDATE 21:28 Ocazie imensă pentru Anglia! Harry Kane a primit o pasă în careu, dar șutul său a fost respins de portarul Subasici. Atacantul englez a avut încă o șansă de a marca, dar a nimerit bara dintr-un unghi închis.

UPDATE 21:26 Foarte multe faulturi comise în primele 25 de minute – 12. În consecință, ritmul de joc nu este unul ridicat.

UPDATE 21:21 Ocazie a croaților! Ante Rebic a reușit o acţiune individuală de calitate și a șutat de la marginea careului, dar mingea a fost blocată de către un fundaş.

UPDATE 21:18 Prima ocazie pentru Croația! Ivan Perisic a șutat de la marginea careului, dar mingea s-a dus în plasa laterală a porții.

UPDATE 21:16 Luka Modrici este cel mai periculos jucător croat, dar apărarea engleză l-a blocat excelent până acum.

UPDATE 21:12 Anglia creează pericol în urma cornerelor. Harry Maguire a ajuns la o centrare bună a lui Trippier, dar lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă bara dreaptă.

UPDATE 21:03 GOL pentru Anglia! Kieran Trippier înscrie superb din lovitură liberă. Luka Modric a faultat la 20 de metri de poarta croaților.

UPDATE 21:00 Anglia a avut lovitura de start.

UPDATE 20:40 Condiții meteo foarte bune la Moscova: 21 de grade, cer senin, umiditate 64%.

UPDATE 20:35 O scurtă comparație între cei doi portari, Danijel Subasici (33 de ani, AS Monaco) și Jordan Pickford (24 de ani, Everton).

Sârbul are 42 de selecții la echipa națională, în timp ce englezul are doar 8 selecții pentru Albion.

UPDATE 20:30 Turcul Cuneyt Cakir (foto) va arbitra la centru, fiind ajutat de asistenții Bahattin Duran și Tarik Ongun (tot din Turcia). Rezervă este olandezul Bjorn Kuipers. Arbitrajul video va fi asigurat de către Danny Makkelie (Olanda), Carlos Astroza (Chile), Bastian Dankert (Germania) și Felix Zwayer (Germania).

UPDATE 20:25 Sunt surprize doar în primul ’11’ al Croației. Sime Vrsaljko și Ante Rebici încep din primul minut, deși au avut probleme medicale în ultimele zile. Față de partida cu Rusia din sferturi, Andrej Kramarici a fost lăsat pe bancă, fiind preferat Marcelo Brozovici. Cel mai probabil, căpitanul Luka Modrici va juca mai avansat.

Anglia începe cu aceeași formulă precum în optimi (cu Columbia) și în sferturi (cu Suedia).

UPDATE 20:10 Iată echipele de start:

Croația și Anglia se înfruntă azi în semifinalele Cupei Mondiale din Rusia. Croații nu au ajuns niciodată în ultimul act al unui turneu final mondial, în timp ce englezii vizează cea de-a doua finală din istorie.

Partida va începe la ora 21:00, pe arena „Lujniki” din Moscova. Echipa învingătoare va disputa finala împotriva Franței, la 15 iulie, iar învinsa va juca finala mică împotriva Belgiei, la 14 iulie.

Selecţionata Albionului are un bilanţ favorabil în confruntările cu Croaţia: patru victorii, o remiză şi două înfrângeri.

Cele două echipe s-au înfruntat o singură dată la un turneu final, la EURO 2004 din Portugalia, când englezii s-au impus cu 4-2 şi s-au calificat în sferturi.

Atacantul Harry Kane, căpitanul Angliei, este golgheterul la zi al turneului din Rusia, cu 6 goluri, el egalând cel mai mare număr de goluri marcate de un fotbalist englez la o Cupă Mondială.

Căpitanul Luka Modrici este cel mai în formă jucător al croaților, cu două goluri și o pasă decisivă. Mijlocașul este considerat printre favoriți la câștigarea trofeului pentru cel mai bun jucător al Cupei Mondiale.

La Cupa Mondială din Rusia, Anglia a marcat opt dintre cele 11 goluri din faze fixe, inclusiv penalty-uri. Englezii au egalat, totodată, recordul de goluri marcate la o Cupă Mondială, stabilit în 1966, când au cucerit titlul.

Croaţia e neînvinsă de cinci partide la Cupa Mondială (un record) şi a marcat în fiecare dintre ultimele nouă partide în competiţie.