VIDEO | CFR Cluj, campioana României! Al treilea titlu la rând pentru echipa lui Dan Petrescu! Victorie clară la Craiova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 03 august 2020, ora 22:25,
u-craiova-cfr-cluj-14-1024×768

? CFR 1907 CLUJ RĂMÂNE CAMPIOANA ROMÂNIEI! ??➡️ 3 TITLURI CONSECUTIVE, 6 ÎN ISTORIA CLUBULUI ⬅️??? FELICITĂRI, BĂIEȚI! ? AȚI FOST FANTASTICI! ?#CampioanaNoastra #CFRCampioana #PusiPeFapte

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Luni, 3 august 2020

UPDATE 22:29 S-a încheiat meciul! CFR Cluj câștigă la Craiova cu 3-1 și își trece în palmares titlul cu numărul 6 în Liga 1 (al treilea la rând).

Craiova – CFR 1-3 (Nistor 10′ / Vinicius 36′, Boli 56′, Deac 77′ – penalty)

UPDATE 22:18 Două înlocuiri la CFR Cluj! Au intrat Pereira și Aurelio, au ieșit Omrani și Bordeianu.

UPDATE 22:09 GOL pentru CFR Cluj! 1-3! A înscris Ciprian Deac în minutul 77.

UPDATE 22:07 Penalty pentru CFR Cluj! Cosic s-a faultat pe Vinicius în careu! Fundașul Craiovei a primit cartonaș galben.

UPDATE 22:04 Cristiano Bergodi face două înlocuiri: au ieșit Mihăilă și Mateiu, au intra Baiaram și Ivanov.

UPDATE 21:57 Dublă schimbare la CFR Cluj! Au ieșit Itu și Rondon, au intrat Costache și Hoban.

UPDATE 21:54 Prima înlocuire la Universitatea Craiova! A ieșit Cristi Bărbuț și a intrat Andrei Ivan.

UPDATE 21:52 Cartonaș galben pentru Dan Nistor!

UPDATE 21:49 GOL pentru CFR Cluj! 1-2! Kevin Boli a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 56, după centrarea perfectă a lui Ciprian Deac.

UPDATE 21:46 Ocazie pentru CFR! Chipciu șutează în forță de la marginea careului, dar Pigliacelli a reținut mingea în doi timpi.

UPDATE 21:39 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe, la pauză.

UPDATE 21:30 Fanii Universității Craiova s-au strâns la terase pentru a vedea meciul.

UPDATE 21:26 Analizând statistica, CFR Cluj a jucat mai bine în primele 45 de minute. Campioana en titre a avut o posesie superioară și și-a creat mai multe ocazii de gol.

Craiova vs CFR Cluj

UPDATE 21:22 S-a încheiat prima repriză! 1-1 (Nistor 10′ / Vinicius 36′). Au foarte multe faze de poartă!

UPDATE 21:21 Șansă uriașă de gol pentru CFR Cluj, în prelungirile primei reprize! Pigliacelli a avut o intervenție excelentă la mingea trimisă de Rondon din careul de 6 metri.

UPDATE 21:18 Ocazie mare pentru Craiova! Bărbuț a șutat puternic, dar Vinicius a respins mingea din apropierea liniei porții.

UPDATE 21:16 Cartonaș galben pentru Alex Chipciu!

UPDATE 21:10 Ocazie mare pentru Craiova! Dan Nistor a reușit o acțiune individuală și a pătruns în careu în partea stângă, dar șutul său a trecut milimetric pe lângă poartă.

UPDATE 21:08 GOL pentru CFR Cluj! 1-1! A înscris Vinicius, cu o lovitură de cap, în urma unui corner, în minutul 36, din centrarea lui Deac.

UPDATE 21:03 Vlădoiu are probleme serioase după un contact cu un jucător al CFR-ului și primește îngrijiri medicale pe marginea terenului.

UPDATE 20:53 CFR Cluj a cerut penalty, după o intervenție prin alunecare a lui Vlădoiu asupra lui Omrani.

UPDATE 20:42 GOL pentru Craiova! 1-0! A înscris Dan Nistor în minutul 10, cu un șut superb de la 20 de metri.

UPDATE 20:40 Prima înlocuire la CFR Cluj! Chipciu a intrat în locul lui Joca.

UPDATE 20:30 A început meciul din Bănie!

UPDATE 20:20 Mai sunt 10 minute până la startul partidei! Iată imagini de la încălzirea gazdelor, Universitatea Craiova.

? Echipa noastră a ieșit la încălzire.#CampioniLaSuporteri #AsaELaCraiova #SustineStiinta

Publicată de Universitatea Craiova pe Luni, 3 august 2020

UPDATE 19:50 Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, nu va sta pe banca tehnică a echipei sale, întrucât trebuie să stea în izolare.

Speram să poată fi prezent, dar trebuie să respectăm protocolul şi conform acestuia mai are două zile de stat în izolare„, a spus directorul sportiv al echipei clujene, Marius Bilașco.

UPDATE 19:30 Iată echipele de start:

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Vătăjelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă.

✌ Așa arată echipa de start din această seară.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Luni, 3 august 2020

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca.

Universitatea Craiova – CFR Cluj | Echipa de start

➡️ Echipa de start pentru meciul din această seară! ?Rezerve ➡️ Rus I. – Cestor, Burcă, Hoban, Aurelio, Costache, Petrila, Pereira, ChipciuAntrenor ➡️ Valeriu BordeanuHai CFR! ❤️

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Luni, 3 august 2020

UPDATE 19:21 Imagini în exclusivitate de la Craiova, cu modul în care fanii se pregătesc pentru acest meci, deși partida se va disputa fără spectatori.

UPDATE 19:05 Autocarul Universității Craiova a ajuns la stadion! Fanii i-au întâmpinat pe jucători cu torțe și fumigene albastre.

? Băieții noștri au ajuns la stadion.#CampioniLaSuporteri #AsaELaCraiova #SustineStiinta

UPDATE 18:28 Președintele FRF, Răzvan Burleanu, a anunțat că Nicușor Bancu, căpitanul Universității Craiova, nu are drept de joc în această seară.

UPDATE 17:45 Comitetul Executiv al FRF a decis că, în cazul în care meciul Universitatea Craiova – CFR Cluj se va încheia la egalitate după 90 de minute, se vor juca prelungiri și eventual lovituri de departajare.

⚔️ Meciul din seara aceasta se va disputa în regim de finală de Cupă. La un eventual scor egal se vor disputa prelungiri…

Am înțeles că așa va fi, cu prelungiri și penalty-uri la egal. Eu chiar discutam despre acest scenariu acum câteva săptămâni, cu niște apropiați. Asta e, cum se decide, așa jucăm. Nu vreau să mă gândesc că pierdem. La momentul ăsta, sunt conectat pe o victorie, indiferent că vine după prelungiri, după penalty-uri„, a spus Sorin Cârțu la DigiSport.

UPDATE 16:55 Steagul Universității Craiova a fost arborat pe statuia lui Mihai Viteazul din oraș.

? "Înălțând ale noastre culori…"Exact pe 3 august, în 1601, trupele lui Mihai Viteazul și cele ale lui Gheorghe…

UPDATE 16:30 Meciul va fi arbitrat de către cel mai bun arbitru român al momentului, Ovidiu Hațegan (39 de ani).

Haţegan va fi ajutat de către asistenţii Octavian Şovre şi Vasile Marinescu. Arbitru de rezervă va fi Radu Petrescu.

Ovidiu Hațegan a fost delegat la mai multe meciuri din sezonul actual al Ligii Campionilor, precum și la finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor.

Hațegan este arbitru în Liga 1 din 2006 și arbitru FIFA din 2008. Face parte din categoria ‘Elite’.

Universitatea Craiova și CFR Cluj se înfruntă în această seară, de la ora 20:30, pe arena ‘Ion Oblemenco’, în ultima etapă din play-off-ul Ligii 1. În cazul în care partida se va încheia la egalitate, soarta titlului va fi decisă la comisiile FRF sau la TAS.

CFR Cluj are un avans de două puncte în clasament, dar are un meci în plus. Craiova nu a jucat cu Astra și așteaptă o decizie după confruntarea din această seară.

Dacă Universitatea Craiova va câștiga meciul cu Astra la „masa verde”, oltenii sunt campioni și cu un egal cu CFR Cluj.

O singură înfrângere au suferit oltenii în ultimele 12 meciuri jucate în campionat pe teren propriu, 0-2 cu CFR (23 februarie 2020), în rest au 10 victorii şi o remiză.

Craiovenii au marcat în 14 dintre cele 17 jocuri de acasă, dar au şi primit cel puţin un gol în precedentele opt partide disputate în campionat pe arena „Ion Oblemenco”.

Cea mai recentă întâlnire directă: 28 iunie 2020, CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-3, goluri înscrise de C. Deac, P. Vinicius, respectiv E. Koljic, V. Mihăilă, A. Cicâldău.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 21 de ori, de șapte ori au câştigat oltenii, de opt ori au învins clujenii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.

Echipe probabile

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Vătăjelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă.

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Chipciu, Bordeianu, Itu – Deac, Rondon, Costache.