VIDEO | Clinceni – Dinamo. Patru goluri până la pauză! Spectacol la Clinceni!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 noiembrie 2019, ora 14:32,
clinceni dinamo

Dinamo a pierdut două puncte importante în lupta pentru calificarea în play-off! Câinii au fost conduși cu 2-0 la Clinceni, dar au egalat până la pauză.

În ciuda faptului că a controlat jocul și și-a creat destule ocazii, Dinamo n-a mai reușit și golul victoriei.

Min 90+4: Final de meci. Academica Clinceni – Dinamo 2-2.

Min 87. Schimbare la Clinceni. Iese Vojtus, intră Nsiah.

Min 79: Ocazie Dinamo! Câinii trec pe lângă golul de 2-3. Montini reia cu capul din centrarea lui Sorescu, dar mingea ocolește vinclul!

Min 73: Schimbare la Dinamo. Iese Perovic, intră Montini.

Min 69: Schimbare la Clinceni. Iese Merloi , intră Robert Ion.

Min 50: Ocazie mare Dinamo! Daniel Popa, intrat la pauză, reia cu capul, foarte aproape de bara din stânga portarului Vâlceanu!

Min 46: Dinamo face prima schimbare la pauză. Iese Moldoveanu, intră Daniel Popa.

Min 45+1: GOOOOL Dinamo! Câinii egalează chiar înainte de pauză! Perovic înscrie din fața porții după o minge recentrată de Mihai Popescu! Academica Clinceni – Dinamo 2-2!

Min 38: Ocazie uriașă pentru Dinamo! Robert Moldoveanu ratează complet o lovitură cu capul din poziție ideală!

Min 32: GOOOOL Dinamo! Reușită superbă a dinamoviștilor!

Sorescu înscrie cu un șut puternic, la vinclu, din unghi, după o pasă de senzație primită de la Nistor!

Câinii relansează partida la timp. Clinceni – Dinamo 2-1.

Min 22: GOOOOL Clinceni! Dinamo este lovită decisiv pe contraatac! Merloi finalizează elegant, de la marginea careului mare. Clinceni – Dinamo 2-0.

Cu doar cââteva secunde înainte, Dinamo semănase panică în careul advers, la pătrunderea lui Corbu. Pasa decisivă a acestuia n-a mai ajuns la Perovic.

Min 11: GOOOOL Clinceni! Cebotaru înscrie fără emoții. Academica Clinceni – Dinamo 1-0!

Min 10: Chivulete acordă penalty pentru Clinceni! Klimavicius l-a agățat în careu pe Buziuc!

Min 4: Sorescu trimite în plasă, însă Perovic, cel care dăduse pasa, se aflase în ofsaid. Decizie corectă a brigăzii de arbitri.

Min 1: Dinamovistul Moldoveanu încasează cel mai rapid cartonaș galben din actuala stagiune. Atacantul dinamovist intră foarte tare la Pârvulescu în secunda 20 a meciului și este avertizat. Moldoveanu a fost certat de căpitanul Dan Nistor pentru această intervenție.

Min 1: A început meciul!

Dinamo joacă, de la ora 13.30, împotriva nou-promovatei Academica Clinceni, în deplasare. Câinii au nevoie de victorie pentru a rămâne în cărți la calificarea în play-off.

ECHIPELE DE START

Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, P. Pârvulescu – Cebotaru, Șut – Merloi, Buziuc, Fl. Achim – Vojtus.
Rezerve: Ureche, Nsiah, Deretti, R. Ion, Dobrescu, A. Răuță, C. Dumitru.
Antrenor: Ilie Poenaru

Dinamo: Piscitelli – D. Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Corbu – I. Filip, Mrzljak – Sorescu, D. Nistor, Moldoveanu – Perovic.
Rezerve: Straton, Al. Răuță, D. Popa, Sin, R. Grigore, Montini, Moura
Antrenor: Dusan Uhrin

Meciul va fi oficiat la centru de Andrei Chivulete, iar oficialii dinamoviști au contestat vehement delegarea.

Și-a asumat o mare responsabilitate cine l-a delegat pe Andrei Chivulete la meciul nostru cu Clinceni. Nici noi, nici suporterii nu putem uita ce s-a întâmplat cu acest arbitru la partida cu CFR Cluj de la începutul actualului sezon, când ne-a refuzat un penalty clar și apoi a inventat o lovitură de pedeapsă pentru gazde, care ne-au învins cu 1-0 exact din acea fază.

E o decizie total nefericită luată acum, mai ales că am solicitat oficial la vremea respectivă să nu mai fim arbitrați niciodată de Chivulete. Nu s-a ținut însă cont de cererea noastră. Dacă se va întâmpla ceva, iar Chivulete va încerca să se răzbune pe Dinamo, atunci va trebui să răspundă cine l-a delegat. Sperăm însă să nu mai trăim ce-am văzut la Cluj”, a spus Florin Prunea.