LIVE BLOG | Fed Cup: Super Simo reface echilibrul! Halep a desființat-o pe Siniakova! Cehia vs. România 1-1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 februarie 2019, ora 15:28,
simona fed cup cehia1

UPDATE 17.18: MECI SIMONA HALEP! Numărul 3 mondial câștigă setul al doilea la zero! Siniakova – Halep 4-6, 0-6.  Simona reface echilibrul în confruntarea cu Cehia. Este 1-1, după ce Mihaela Buzărnescu pierduse în fața Karolinei Pliskova, în primul meci.

Mâine, de la ora 14.00, e meciul vedetă Karolina Pliskova – Simona Halep.

Statistica meciului:

UPDATE 17.14: Încă un game câștigat de Simona! Este cel de-al șaselea consecutiv, socotindu-l și pe ultimul al primului set. Siniakova – Halep 4-6, 0-5!

UPDATE 17.12: Siniakova a pierdut total controlul. Sportiva din Cehia face greșeli la mingi simple. Halep deâine supremația în setul al doilea. Siniakova – Halep 4-6, 0-4.

UPDATE 17.07: Simona realizează cel de-al doilea break al setului. Halep controlează jocul și se despinde la trei game-uri! Siniakova – Halep 4-6, 0-3.

UPDATE 17.01: La fel ca în primul set, Simona începe foarte bine setul 2: Break în primul game și serviciu câștigat! Siniakova – Halep 4-6, 0-2.

Statistica primului set:

UPDATE 16.48: Simona câștigă primul set, 6-4!

Simo a avut nevoie, în total, de 6 mingi de set pentru a pune capăt primei părți.

UPDATE 16.46: Sportiva din Cehia echilibrează din nou setul. Siniakova câștigă cel de-al doilea game consecutiv. 4-5, în primul set. Servește Simona.

UPDATE 16.42 : Simona începe game-ul cu as, iar Siniakova salvează trei mingi de set și câștigă game-ul, reușind să întoarcă de la 0-40! Siniakova – Halep 3-5.

UPDATE 16.34: Halep reușește breakul! Simona câștigă cel mai lung game al setului și conduce acum cu 5-2. Halep servește pentru câștigarea primului set.

UPDATE 16.26: Simona se desprinde din nou la două game-uri. Numărul 3 mondial conduce cu 4-2 și țintește un nou break.

UPDATE 16.20: Halep a câștigat un nou game, dar Siniakova se ține aproape. După 3-1 pentru Simona, Katerina Siniakova și-a câștigat game-ul tot la zero. Siniakova – Halep 2-3.

UPDATE 16.13: Simona și-a făcut serviciul și a condus cu 2-0 în primul set. Siniakova a luat și ea primul game, pe propriul serviciu, cu 40-0. Siniakova – Halep 1-2.

UPDATE 16.08: Simona începe în forță și face breakul în primul game. Siniakova – Halep 0-1

UPDATE 16.07: A început partida. Siniakova (22 de ani, 44 WTA) servește. Simona are șansă de break.

UPDATE 16.03: Simona a ieșit la încălzire. Meciul va începe în scurt timp.

UPDATE 15.38: Statistica meciului Buzărnescu – Pliskova

UPDATE 15.31: Mihaela a pierdut meciul cu Pliskova, 6-1, 6-4. În setul al doilea, Mihaela Buzărnescu a ținut ritmul până în game-ul al optulea.

Pliskova le-a câștigat însă pe următoarele două. Acesta a fost primul meci, iar Cehia conduce acum România cu 1-0. Urmează confruntarea dintre Katerina Siniakova (44 WTA la simplu și 1 WTA la dublu) și Simona Halep (3 WTA).

Mihaela Buzărnescu (27 WTA) a pierdut cu 6-1 primul set al partidei cu Karolina Pliskova (5 WTA).

Mihaela a reușit însă să echilibreze setul al doilea. În acest moment este egalitate, 4-4.

Buzărnescu – Pliskova este primul meci al confruntării dintre Cehia și România, în turul I al Grupei Mondiale la Fed Cup.

Urmează partida dintre Katerina Siniakova (44 WTA la simplu și 1 WTA la dublu) și Simona Halep (3 WTA).

Duminică, 10 februarie, de la ora 14.00, se joacă meciul dintre Karolina Pliskova și Simona Halep.