VIDEO | Brazilia – Belgia 1-2. Surpriză în sferturile Campionatului Mondial. Zi slabă pentru Neymar!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 iulie 2018, ora 20:18,
Belgia bucurie
FINAL. BELGIA E ÎN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI MONDIAL!

Vezi mai jos statistica meciului:

Min. 90+4: Neymar trage superb, însă Courtois are o intervenție excelentă și evită golul cu o paradă de zile mari.

Min. 80: Același Augusto ratează o șansă mare, șutul său trecând puțin pe lângă poartă.
Min. 76: GOOOOL BRAZILIA! Augusto marchează cu capul după centrarea lui Coutinho.

Min. 62: OCAZIE BELGIA! Hazard scapă pe contraatac și e aproape de gol, însă șutul său nu prinde cadrul porții.
Min. 55: Brazilia începe mai bine și cere penalty la duelul dintre Jesus și Kompany, însă nu se acordă lovitură de pedeapsă, în condițiile în care balonul ieșise în afara terenului.
Min. 46: Schimbare Brazilia: Iese Wilian, intră Firmino
Începe repriza secundă.
Finalul primei reprize. Brazilia – Belgia 0-2.
Statistica:

INFO: Belgia are 5 jucători care au marcat atât la Mondialul din 2014, cât și la turneul final din acest an.

Min. 32: GOOOL BELGIA! Lukaku are o acțiune bună, îi pasează lui De Bruyne, iar acesta înscrie pentru 2-0 cu o execuție plasată.

INFO: Belgia a ajuns pentru prima oară la 13 goluri la un Mondial.

INFO: Fernandinho este doar al doilea brazilian cu autogol la un Campionat Mondial.

Min. 13: GOOOOL BELGIA! Belgienii deschid scorul după un corner, Fernandinho trimițând în proprie poartă.

Min. 8: OCAZIE BRAZILIA! Thiago Silva este la un pas să înscrie, dar trimite în bară din apropiere.
Min. 1: Începe meciul dintre Brazilia și Belgia!

ECHIPELE DE START:

Brazilia: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho, Fernandinho, Coutinho – Wilian, Gabriel Jesus, Neymar
Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel, Chadli – De Bruyne, Lukaku, Hazard
De la ora 21:00, Brazilia și Belgia se întâlnesc în sferturile Campionatului Mondial, într-un duel care se anunță extrem de spectaculos.
În 2002, cele două reprezentative s-au întâlnit tot la Campionatul Mondial, iar atunci Brazilia a câștigat cu 2-0.