Astra – FCSB 1-0. Încă o surpriză în Liga 1, după remiza de la Cluj

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 21 iulie 2018, ora 20:18,
Dica CFR
Dica CFR

După egalul de la Cluj-Napoca, dintre CFR și FC Botoșani (1-1), Liga 1 a oferit o altă surpriză. Vicecampioana FCSB a debutat cu stângul în noua ediție de campionat și a cedat pe terenul Astrei, scor 0-1.

Albanezul Llullaku a adus victoria echipei lui Măldărășanu în minutul 43, atacantul punctând printr-o lovitură de cap.

Aflat la debut, Moruțan putea egala în minutul 70. Nici Tănase și Bălașa nu au reușit să înscrie, iar FCSB pierde toate punctele înaintea derby-ului cu Dinamo.

Bălașa trece și el pe lângă gol în prelungiri, iar FCSB pierde pe terenul Astrei, scor 0-1.

Min. 88: OCAZIE FCSB! Benzar trimite în careu, iar Tănase reia bine cu capul, însă Iliev este pe fază și reușește să respingă.

Min. 83: OCAZIE ASTRA! Echipa lui Dică nu se regășește, iar Mrzljak este aproape de gol. Șutul său din careu este modest și nu prinde cadrul porții.

Lovitură pentru Dică! La debutul pentru FCSB, Qaka se accidentează, iar antrenorul roș-albaștrilor îl introduce pe Momcilovic pentru ultimele 10 minute.

Min. 70: OCAZIE FCSB! Moruțan ia o acțiune pe cont propriu, îl driblează cu ușurință pe Bejan, însă trage peste poartă din afara careului.

Min. 60: OCAZIE MARE ASTRA! Buș scapă pe contraatac, trece de Bălgrădean, însă jucătorul gazdelor nu reușește să marcheze, ratând o șansă imensă de gol.

INFO: FCSB rămâne fără galerie, suporterii alegând să părăsească stadionul din Giurgiu.

Din cauza abuzurilor jandarmeriei am decis sa părăsim peluza.Update: deși am fost amenințati permanent cu evacuarea, acum nu si se permite sa ieșim din stadion

Publicată de Peluza Roș-Albastră – Oficial pe Sâmbătă, 21 Iulie 2018

Încă o schimbare la FCSB: Debut și pentru Qaka, care îl înlocuiește pe Coman.

Min. 46: Schimbare FCSB: Moruțan debutează în tricoul roș-albaștrilor, după ce intră în locul lui Nedelcu.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, Astra – FCSB 1-0.

Min. 43: GOOOL ASTRA! Giurgiuvenii beneficiază de un corner și Llulaku deschide scorul printr-o lovitură de cap din careu.

Min. 30: Nedelcu e și el aproape să înscrie, dar șutul mijlocașului nu prinde cadrul porții adverse.

Min. 5: OCAZIE FCSB! Morais apare de această dată la finalizare, însă jucătorii Astrei se aruncă la sacrificiu și balonul este respins din apropierea liniei porții.

INFO: Peluza unde stă galeria Astrei este goală la meciul cu FCSB! Totuși, la meciul de la Giurgiu asistă 3.500 de spectatori, potrivit Gazetei Sporturilor.

Min. 4: OCAZIE FCSB! Benzar trimite periculos în careu, Tănase nu poate relua foarte bine, iar Iliev evită golul.

Min. 1: Începe meciul de la Giurgiu. Gazonul este într-o stare foarte bună, în ciuda furtunii care a fost în oraș acum câteva ore.

UPDATE: Gafă amuzantă facută de cei de la Astra. În locul lui Nicolae Dică, pe banca roș-albaștrilor. a fost trecut Emil Dică, fostul mijlocaș al Rapidului.

FCSB va debuta în fața Astrei în noul sezon de Liga 1, iar roș-albaștrii vor încerca să profite de pasul greșit al campioanei CFR Cluj, care a remizat cu FC Botoșani, scor 1-1.

ECHIPELE DE START:

Astra: Iliev – Belu-Iordache, Bejan, Erico Da Silva, Al. Stan – R. Moise, F. Mrzljak – S. Balaure, N. Roșu, L. Buș – A. Llulaku

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Bălașa, Planic, J. Morais – D. Nedelcu, O. Popescu, Teixeira – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman

#liga1 #2018-2019 #etapa1 Acestea sunt echipe care se vor infrunta in meciul Astra – FCSB, care va incepe la ora 21:00, in direct la Digi Sport, Telekom Sport si Look TV.