LIVE BLOG | Ajax – Real și Tottenham – Dortmund. Seară magică în Champions League!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 februarie 2019, ora 20:24,
Modric Real
Modric Real

FINAL: Ajax – Real 1-2, Tottenham – Dortmund 3-0.

UPDATE 23.48: Real dă lovitura în minutul 87! Casemiro îl deschide perfect pe Carvajal pe dreapta, acesta centrează perfect și Asensio înscrie din fața porții. Ajax – Real 1-2.

UPDATE 23.44: Englezii sunt de neoprit pe finalul partidei cu Dortmund! Llorente înscrie și el în minutul 86. Tottenham – Dortmund 3-0!

UPDATE 23.41: Tottenham înscrie și cel de-al doilea gol în poarta Borussiei Dortmund. A înscros Vertonghen (83). Tottenham – Dortmund 2-0.

UPDATE 23.36: GOOOL AJAX! Ziyech reia din centrul careului o centrare perfectă trimisă de Neres și îl învinge pe Courtois (75). Ajax – Real 1-1!

UPDATE 23.23: GOOOL Real Madrid! Oaspeții deschid scorul prin Benzema (60), după o fază de excepție reușită de Vinicius. S-a dat gol și la Tottenham – Dortmund. Ecglezii conduc cu 1-0, după reușita lui Son (47).

Pauză: Ajax – Real 0-0, Tottenham – Dortmund 0-0.

Update 22.40: Gol anulat de arbitrul de centru pentru AJAX, în minutul 39! Tagliafico profită de eroarea lui Courtois, care scapă mingea, și trimite în poartă. După ce consultă VAR, centralul acordă ofsaid la Tadic, considerând că acesta influența faza, obstrucționându-l pe portarul lui Real. A fost prima decizie VAR din istoria Champions League.

Update 22.32: Ajax își păstrează curajul și pune mari probleme defensivei madrilene! Tadic, incomodat de Sergio Ramos, trimite spectaculos în bara laterală.

Update 22.19: Tinerii lui Ajax joacă încântător în debutul meciului Real! Olandezii au prima fază periculoasă  Mazraoui trage puțin pe lângă poartă, din poziție centrală.

Update 22.03: Au început cele două meciuri

Update 22.00: Atmosferă senzațională pe Johan Cruijff Arena! Celebrul violonist Andre Rieu a cântat în deschidere.

Update 21.55: Echipele de start

Ajax – Real

Ajax: Onana – Mazraoui, de Ligt, Blind, Tagliafico – de Jong, Schone, van de Beek – Ziyech, Tadic, Neres
Rezerve: Lamprou – de Wit, Dolberg, Huntelaar, Kristensen, Sinkgraven, Veltman
Antrenor: Erik Ten Hag

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Nacho, Ramos, Reguilon – Kroosm Casemiro, Modric – Bale, Benzema, Vinicius
Rezerve: Navas – Asensio, Ceballos, Mariano Diaz, Lucas, Marcelo, Vallejo
Antrenor: Santiago Solari

Tottenham – Dortmund

Tottenham: Lloris – Sanchez, Foyth, Alderweireld – Aurier, Sissoko, Winks, Vertonghen – Eriksen – Son, Lucas

Dortmund: Bürki – Hakimi, Toprak, Diallo, Zagadou – Witsel, Delaney – Sancho, Dahoud, Pulisic- Götze

Ajax Amsterdam – Real Madrid și Tottenham – Borussia Dortmund sunt meciurile zilei în optimile Champions League.

Aseară s-au disputat meciurile Manchester United – PSG (0-2) și AS Roma – FC Porto (2-1).

Ajax – Real. Echipele probabile:

Ajax: Onana – Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico – Schone, De Jong, Van de Beek – Neres, Tadic, Ziyech

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Reguilon – Modric, Casemiro, Kroos – Vazquez, Benzema, Vinicius

Tottenham – Dortmund. Echipele probabile:

Tottenham: Lloris – Vertonghen, Alderweireld, Sanchez, Aurier – Winks, Sissoko – Son, Eriksen, Lamela – Llorente.

Dortmund: Burki – Piszczek, Weigl, Diallo, Hakimi – Dahoud, Witsel – Sancho, Phillip, Guerreiro – Gotze.