Lincar, trist după ratarea obiectivului: „Fotbalul este inprevizibil, dureros”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 august 2020, ora 22:17,
erik-lincar-turris

Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a văzut egalată de Rapid la ultima fază de joc a meciului și a ratat astfel șansa de a evolua în prima ligă din sezonul viitor.

Turris conducea cu 1-0 în ultimul minut al meciului cu Rapid și era cu un picior în Liga 1, însă giuleștenii au marcat în urma unei lovituri libere din marginea careului de 16 metri, restabilind egalitatea și spulberând visurile oaspeților.

„Tot ce s-a întâmplat pe final a fost nedrept. Jucătorii sunt foarte dezamăgiţi. Ne va fi foarte greu după această uzură mentală în următorul sezon. În a doua repriză mi s-a părut un fel de vânt din spate pentru acest meci egal. Dar fotbalul este inprevizibil, dureros de multe ori, dar trebuie să fim puternici, să o luăm de la capăt, să muncim şi să credem în şansa noastră data viiitoare. Le mulţumesc jucătorilor pentur tot acest sezon. Am fost la un minut de Liga I. Mâine când o să mă trezesc cred că o să înnebunesc. Felicit echipele care au promovat. Este dureros. Dar am arătat ca o echipă mare”, a spus Lincar la finalul meciului cu Rapid.

Rezultatul de egalitate dintre Rapid și Turris a ajutat-o pe FC Argeș, care obține astfel promovarea în Liga 1, alături de UTA Arad. CS Mioveni va juca barajul de promovare/rămânere în prima ligă fotbalistică din România.