LIGA 2 | Petrolul a câștigat „Războiul Rece(A)”! ”Lupii galbeni” au întors rezultatul în 5 minute!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 octombrie 2020, ora 16:23,
petrolul
petrolul

Petrolul Ploiești a reușit astăzi ce rivalele Rapid și FCU Craiova 1948 n-au putut: au învins-o pe Comuna Recea.

Elevii lui Viorel Moldovan au învins cu 2-1 în deplasarea din Maramureș.

În prima repriză, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după ce Ante Bakmaz a văzut cartonașul roșu. Fundașul celor de la Recea l-a faultat pe Diarra, care a avut nevoie de îngrijiri medicale.

La doar 3 minute după începutul reprizei secunde, Gabriel Oiță a deschis scorul pentru maramureșeni.

Gazdele au condus până în minutul 67, când ”lupii galbeni” au întors rezultatul în 5 minute prin Buhăescu, care a reușit o ”dublă”. La prima reușită, fotbalistul Petrolului a transformat o lovitură de la 11 metri, iar al doilea gol a venit după o lovitură de cap, din 4 metri.

Trecem în avantaj!2-1 ?️ ACS Fotbal Comuna Recea⚽️ Buhăescu (72!#LupiiGalbeni?? #HaiPetrolul

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Duminică, 18 octombrie 2020

În ultimele minute ale meciului, Diarra a fost și el eliminat, după ce a încasat al doilea cartonaș galben, în urma unui fault.

Echipa de start trimisă pe teren de Viorel Moldovan:

O oră până la startul meciului ?️ ACS Fotbal Comuna ReceaIată primul "11" ⬇️#HaiPetrolul #LupiiGalbeni #PetrolulPloiesti #Ploiesti #Prahova

În urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe locul 5 în Liga a 2-a, cu 13 puncte, iar Recea rămâne pe locul 19, cu 4 puncte.

Citește și Nu ratați o nouă ediție de colecție Realitatea Sportivă, azi de la ora 18:00! Gică Popescu, primele declarații după dezvăluirile uluitoare ale politicianului Rizea