Chindia Târgoviște a învins la limită Aerostar Bacău, pe teren propriu, cu scorul de 3-2. Echipa antrenată de Viorel Mondovan a urcat, cel puțin provizoriu, pe primul loc în liga secundă.

Chindia a fost condusă cu 1-0 și 2-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 6, după o lovitură liberă de la 17 metri bătută de Drugă. Virel Moldovan a lăsat și un jucător de câmp pe linia porții, la colțul scurt. Acolo s-a dus mingea, sub bară, iar portarul Aioani n-a avut nicio reacție.

Chindia a egalat din penalty (27) prin Cherchez. Imediat după pauză, elevii lui Florin Bratu au marcat din nou, prin Vraciu (49).

Echipa din Târgoviște a egalat din nou (62), prin Neguț, iar Şerban a înscris golul victoriei, în minutul 83.

Chindia a urcat momentan pe poziția întâi în liga secundă, cu 47 de puncte, la un punct de Snagov și la două de Clinceni și Petrolul.

Celelalte jocuri ale etapei a 22-a se dispută sâmbătă și duminică.