Liga 1, SHOW TOTAL! LPF a publicat CIFRELE IMPRESIONANTE

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 25 ianuarie 2019, ora 18:55,
fotbal_minge_teren

Liga Profesionistă de Fotbal a explicat faptul că în cele 21 de etape din Liga 1 s-au înscris 363 de goluri!

Primul eșalon al fotbalului românesc are în acest sezon o medie de 2,47 goluri pe meci. Cele mai ofensive echipe sunt FCSB, CFR și Universitatea Craiova. Cele mai multe reușite într-o partidă din Liga 1 au fost în meciul Concordia Chiajna – Poli Iași, scor 3-6!

”Primele 21 de etape din ediţia curentă a Ligii 1 Betano au fost cele mai spectaculoase de când s-a trecut la actualul sistem competiţional. Astfel, în cele 147 de jocuri s-a înscris de 363 de ori, ceea ce înseamnă o medie de 2,47 goluri/meci. Comparativ, în acelaşi interval din sezonul 2015/2016 s-au marcat 336 de goluri, în 2016/2017 s-a punctat de 352 de ori, iar în stagiunea precedentă, la finele rundei a 21-a, s-au consemnat 346 de goluri.

• FCSB a fost echipa cu cele mai multe reuşite, 40 de goluri, gruparea roş-albastră fiind urmată de U Craiova – 37 de goluri şi CFR Cluj – 35.
  • Cele mai multe goluri marcate acasă: FCSB – 20, U Craiova, Sepsi – 17;
  • Cele mai multe goluri marcate în deplasare: FCSB, U Craiova – 20, CFR Cluj – 19.
  • 193 de goluri au fost marcate de echipele care au evoluat pe teren propriu, în timp ce oaspeţii au punctat de 170 de ori.
  • 161 de goluri au fost înscrise în prima repriză, celelalte 202 reuşite fiind izbutite după pauză.
  • 44 de goluri au fost marcare din afara careului mare, dintre care 11 direct din lovitură liberă.
  • 65 de goluri au fost reuşite cu capul.
  • 49 de goluri s-au marcat din penalty.
  • În 5 meciuri s-a înscris de cel puţin 6 ori, cele mai multe reuşite înregistrându-se în partida din runda a 20-a, Concordia Chiajna-Poli Iaşi 3-6.
  • 4 autogoluri au fost trecute în rapoartele de joc de către arbitri: Mihai Popescu (etapa a 3-a, Gaz Metan-Dinamo 3-2), Renato Kelic (etapa a 12-a, U Craiova-FCSB 2-1), Sebastian Chitoşcă (etapa a 14-a, FC Botoşani-CFR Cluj 1-5) şi Sergian Luchin (etapa a 18-a, Gaz Metan-Viitorul 2-2).” se arată pe site-ul Ligii Profesioniste de Fotbal.

Primul meci din acest an în Liga 1 va fi partida Concordia Chiajna – FC Botoșani. Meciul se va disputa pe 1 februarie, la ora 17:00.