L’Equipe: ”A patra oară a fost cu noroc pentru Simona Halep!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 iunie 2018, ora 18:57,
Halep-forta
Halep-forta

Simona Halep (26 de ani), locul 1 WTA, este noua campioană de la Roland Garros. În marea finală, sportiva noastră a învins-o pe Sloane Stephens (25 de ani), poziţia a 10-a în clasamentul mondial, scor 3-6, 6-4, 6-1, după două ore și trei minute.

După trei finale pierdute, Simona Halep a câștigat în sfârșit primul său titlu de Grand Slam.

Imediat după încheierea partidei, prestigiosul ziar francez ”L’Equipe” a scris:

”A patra oară a fost cu noroc pentru Simona Halep, care s-a impus după o luptă grea cu Sloane Stephens (3-6, 6-4, 6-1). Imperială la începutul meciului, americanca nu a putut rezista în faţa lui Halep, care i-a dejucat jocul şi s-a impus”.

Cu această performanță, Simona Halep devine prima jucătoare română care câștigă un turneu de Grand Slam, după Viriginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.

tenisL'Equipeparisturneusimona halep grand slamsloane stephenssimona halepvirginia ruziciroland garros