Le-au tras șapca pe ochi! U Cluj a câștigat derby-ul ligii secunde cu Petrolul!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 septembrie 2018, ora 20:13,
cluj petrolul

Duelul favoritelor la promovarea în prima ligă a fost câștigat de U Cluj. Ardelenii s-au impus cu 3-2, golurile Petrolului fiind marcate în prelungiri.

U Cluj a condus cu 3-0 până în prelungirile partidei, după golul reușit de Ursu (13), după o greșeală incredibilă a lui Tordai, și dubla lui Goga (49, 51).

Petrolul s-a trezit abia în prelungiri, limitând dezastrul cu cele două goluri marcate de Nini Popescu și Herea. Clujul juca în inferioritate încă din minutul 61.

N-am fost în cea mai bună stare. Prea multe cadouri. N-au avut ocazii, au fost mingi greșite de noi. Am dominat, dar n-am avut claritate. Vom încerca să ne batem pentru fiecare punct până la finalul campionatului. Va fi o luptă echilibrată. Echipele de tradiție au venit de la Liga 3 și nu e ușor să faci un lot competitiv. Sunt jucători care au venit de trei săptămâni. După etapa 20 se va dea echipa care are mai multe șanse„, a declarat, la finalul jocului, antrenorul Petrolului, Leo Grozavu.

Am schimbat puțin modulul de joc. Am dat trei goluri pe ce ne-am, propus. Nu s-a pus problema învingătorului, chiar dacă am luat două goluri„, a spus și antrenorul lui U Cluj, Adrian Falub.

U Cluj – FC Petrolul Ploieşti  3-2 (1-0)

Marcatori: Ursu (13), Goga (49, 51)/N. Popescu (90+1), Herea (90+3).

U Cluj: Dur Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, Sepsi, Berci – Takacs (69 Căpuşă), Twumasi (81 Taub), Dumitrescu, Ursu – Goga (cpt) (62 Giurgiu), Gavra. Antrenor: Adrian Falub.

FC Petrolul: Tordai – Plămadă, Antoche, Cazan (52 Ştefănescu) – Olaru, Ghinga (cpt) (78 N. Popescu), Marinescu, Ţigănaşu – Lumu (67 Arnăutu), Cl. Herea, Saim Tudor. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaş roşu: Doru Dumitrescu (61).

Au arbitrat: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) – Gabriel Stroe (Piteşti) şi George Neacşu (Câmpulung Muscel).

Arbitru de rezervă: Rareş Vidican (Satu Mare).

Observatori: Marcel Savaniu (Braşov) şi Florin Mierea (Timişoara).