Laszlo Balint, după prima victorie a trupei sale în campionat: „A fost o victorie muncită”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 29 septembrie 2020, ora 08:38,
Laszlo Balint

UTA Arad a obținut prima sa victorie în Liga 1, după o pauză de 12 ani. Trupa lui Laszlo Balint a luat trei puncte în meciul lui Dinamo și i-a depășit pe „câini” în clasament.

La finalul meciului Balint și-a felicitat jucătorii pentru victorie.

„În primul rând, îi felicit pe băieți. A fost o victorie muncită. Știam calitatea lui Dinamo. Avem jucători care vin după o perioadă de inactivitate. Erico e la al doilea meci în care a jucat 90 de minute, Tomozei a avut probleme musculare. Din păcate, băieții s-au confruntat cu probleme fizice. Nu au fost lucruri simulate, dar până la urmă scopul scuză mijloacele.

Mă bucur pentru jucători și pentru atmosfera din jurul echipei. Lăsând la o parte jocul cu Iași, cred că în primele trei etape meritam mai multe puncte. Săptămâna trecuta a fost una reușită, i-am văzut concentrați și motivați să scoatem un rezultat bun aici.

La Arad, lumea e înfometată de fotbal, plus că avem stadion nou. Așteptăm nerăbdători să vedem arădeni în tribună, să-i simțim lângă noi, dar acest lucru sunt convins că se va face treptat”, a spus Laszlo Balint la finalul meciului cu Dinamo.

UTA Arad s-a impus, luni, pe terenul formației Dinamo, cu scorul de 1-0, în ultimul meci al etapei a cincea din Liga 1. Golul arădenilor a fost marcat de Ioan Hora din penalti, în minutul 42.