Keșeru, omul meciului cu Insulele Feroe. „Am arătat o determinare ieșită din comun”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 martie 2019, ora 09:18,
Keseru
Keseru

Claudiu Keșeru a reușit două goluri și o pasă decisivă în victoria echipei naționale cu Insulele Feroe, scor 4-1, în preliminariile EURO 2020. Atacantul a fost ovaționat la Cluj-Napoca în minutul 69, când a fost înlocuit.

Keșeru a contribuit la primul gol al României, apoi a marcat în minutele 29 și 33.

Este o realizare extraordinară să înscriu în două meciuri consecutive, mai ales în două meciuri oficiale. Cel mai important lucru este victoria echipei, că am reușit să câștigăm clar acest meci, chiar dacă în anumite momente le-am lăsat mingea. După meciul cu Suedia și frustrarea pe care am trăit-o pe acel final de meci, era foarte important să câștigăm clar azi. Am arătat o determinare ieșită din comun, un pressing bun.

E doar începutul grupei. Important e să ne concentrăm doar ce pe avem de făcut, să tragem concluziile după această ‘dublă’ și să încercăm să nu refacem prima repriză din Suedia.

M-am bucurat foarte mult pentru George Pușcaș… clar a dat un gol mai frumos decât mine. Ale mele au fost mai mult de simț„, a spus Claudiu Keșeru.

Keșeru (32 de ani) a ajuns la 8 goluri în 25 de partide pentru tricolori. În acest sezon, atacantul lui Ludogoreț Razgrad a înscris 18 goluri în Bulgaria.

România – Feroe 4 – 1

Reacții în direct de la Cluj-Napoca după meciul România – Feroe 4-1? bit.ly/2JEsDD2