Juventus București – Concordia Chiajna 1-3. Echipa lui Ionuț Badea, aproape de încă un sezon în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 22 mai 2018, ora 22:55,
Chiajna
Chiajna

Concordia Chiajna a câștigat meciul de la Voluntari cu Juventus București, scor 3-1, în etapa a 12-a din play-out-ul Ligii 1. Formația antrenată de către Ionuț Badea s-a depărtat de zona retrogradării, după cea de-a treia victorie consecutivă în deplasare.

Doar aproximativ 100 de spectatori au venit să vadă derby-ul Ilfovului. Juventus Bucureşti este prima echipă retrogradată matematic în Liga a 2-a.

Juventus a dominat din punctul de vedere al posesiei, dar Concordia a avut cele mai multe ocazii de gol.

Paul Batin a deschis scorul în minutul 13, din penalty, dupa ce Nivaldo a fost faultat in careu. Liviu Băjenaru a egalat în minutul 27, executând surprinzător o lovitură liberă din marginea careului.

Formația din Chiajna a intrat în avantaj la pauză grație șutului plasat trimis de către Nivaldo în minutul 29. Marian Cristescu a stabilit scorul final în minutul 77.

Juventus: Drăghia – Leca, Walace (Elek 83′), Ene – Drăghici, Balgiu (Ciobanu 46′), Simion, Ştefan – Băjenaru – Constantinescu (C. Petre 62′), Nicoară. Antrenor: Marius Baciu.

Concordia: Caparco – Bărboianu, Albu, Marc, Fota – Prepeliţă, Bucşă – Grădinaru, Cristescu (Babic 90+4′), Nivaldo (Patache 87′) – Batin (Deaconu 90+1′). Antrenor: Ionuț Badea.

Juventus București are o serie de cinci înfrângeri consecutive, iar Concordia Chiajna are trei victorii în ultimele cinci partide.

În runda a 13-a din play-out, Juventus București joacă în deplasare la Gaz Metan Mediaș, iar Concordia Chiajna va evolua tot pe stadionul „Anghel Iordănescu”, cu FC Voluntari.