Juventus a câștigat Cupa Italiei! Record pentru Allegri, după 4-0 cu Milan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 mai 2018, ora 00:48,
Juve Milan
Juve Milan

AC Milan a reușit doar o repriză să îi facă față campioanei Juventus. Torinezii au fost de neoprit în repriza secundă și au câștigat clar în cele din urmă, scor 4-0.

Benatia a deschis scorul printr-o lovitură de cap, în minutul 56, iar apoi s-a făcut imediat 2-0: Douglas Costa a punctat după gafa imensă a lui Donnarumma. Portarul Milanului a avut o zi neagră, a gafat din nou nepermis, iar același Benatia a dus scorul la 3-0, lămurind definitiv lucrurile.

Record pentru Allegri

Scorul final, 4-0, a fost stabilit după autogolul lui Kalinic, iar Max Allegri a devenit primul manager care câștigă de patru ori la rând Cupa Italiei.

A 13-a cupă pentru Juventus

Juve s-a impus în Cupă pentru a 13-a oară în istorie. O asemenea diferență clară nu s-a mai înregistrat din 1976, atunci când Napoli a făcut instrucție cu Verona, scor 4-0.