VIDEO | Jurnalul unui eșec anunțat! CFR Cluj, învinsă de campioana din Kazahstan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 iulie 2019, ora 16:55,
cfr
cfr

Campioana României a debutat cu o înfrângere în preliminariile Ligii Campionilor! În Kazahstan, CFR Cluj a pierdut cu 1-0 meciul cu FC Astana. Ardelenii nu s-au adaptat pe terenul sintetic și au fost dominați.

CFR putea să deschidă scorul în minutul 11, dar Culio a șutat milimetric pe lângă poartă din centrul careului.

Kazahii au avut prima ocazie de gol în minutul 29, dar portarul Arlauskis a respins în corner șutul lui Tomasov.

Repriza a doua le-a aparținut gazdelor. Dorin Rotariu a fost cel mai periculos jucător pentru Astana.

În minutul 68, campioana Kazahstanului a înscris în urma unui corner.

Pe final, Omrani a ratat o ocazie imensă. Atacantul CFR-ului a lovit mingea defectuos, dintr-o poziție ideală.

Astana: Eric – Rukavina, Postnikov, Simunovic, Beysebekov – Logvinenko – Tomasov (Janga 58′), Maevski, Sigurjonsson, Murtazayev (Mubele 84′) – Rotariu. Antrenor: Roman Grygorchuk.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Culio, Hoban (Rondon 76′), Bordeianu (L. Aurelio 90′) – Deac, Omrani, A. Păun (Mailat 65′). Antrenor: Dan Petrescu.

Manșa retur din prima rundă preliminară a Ligii Campionilor se va juca miercuri, 17 iulie, la Cluj-Napoca.