Jurgen Klopp îi ia apărarea portarului Karius: „100% a fost afectat de o comoție cerebrală”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 iulie 2018, ora 17:52,
jurgen klopp

Antrenorul lui FC Liverpool, Jurgen Klopp, a declarat că portarul Loris Karius a fost afectat vizibil de comoția cerebrală suferită în timpul meciului cu Real Madrid, din finala Ligii Campionilor. Karius a greșit la două dintre golurile înscrise de formația spaniolă.

Loris Karius a efectuat mai multe teste la Massachusetts General Hospital din Boston. Medicii au concluzionat că jucătorul a suferit o comoţie cerebrală, după ce în minutul 49, la un duel cu Sergio Ramos, spaniolul l-a lovit cu cotul în tâmplă pe german.

Nu o folosim ca pe o scuză, ci este o explicație. Loris a suferit o comoție, nu și-a dat seama în timpul meciului. Din punctul meu de vedere, această este 100% explicația pentru evoluția lui. A fost influențat de lovitură, asta e clar. Dacă îl întrebați pe Loris, va spune că nu s-a gândit la acest lucru, nu a folosit acest aspect ca o scuză. Am văzut toate perspectivele și m-am gândit: <Acest băiat nu a arătat nicio slăbiciune în acel meci până în momentul loviturii primite. Cum ne putem gândi că a făcut greșeli majore care să nu fie puse pe seama acestui lucru?>. Acesta a fost raționamentul meu și am vrut să verificăm situația. La cinci zile după finală, Loris a bifat 26 dintre cele 30 de elemente ale unei comoții. Este clar„, a declarat Jurgen Klopp, citat de BBC.

Real Madrid a învins Liverpool cu 3-1 în finala Ligii Campionilor. Francezul Karim Benzema a deschis scorul în minutul 51, profitând de o greşeală imensă a portarului Loris Karius, care, după ce a reţinut mingea, a aruncat-o exact în direcţia în care se afla fotbalistul echipei madrilene. Benzema a fost atent și a deviat mingea în poartă.

Portarul ‘cormoranilor’ a făcut o nouă greșeală în minutul 83, când a scăpat în poartă mingea trimisă de la 30 de metri de către Gareth Bale.