Jucătorul exclus din lot de Leo Grozavu a adus victoria Petrolului cu Daco-Getica

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 octombrie 2018, ora 16:29,
arnautu
arnautu

Petrolul a învins cu scorul de 2-1, în deplasare, Daco-Getica București. Ambele goluri ale ploieștenilor au fost marcare de Sergiu Arnăutu, reprimit în lot după ce fusese exclus de Leo Grozavu.

De pregătirea meciului s-a ocupat Octavian Grigore. Vicepreședintele care a preluat sarcinile de antrenor principal după ce Leo Grozavu a fost dat afară a venit cu alte idei. Inspirate.

În primul rând, Bolboașă a reapărut în poarta Petrolului, după ce nu jucase niciun minut sezonul acesta. Velisar a fost titular, la fel și Antoche și Arnăutu. Ultimii doi, alături de Blboașă, fuseseră excluși din lot de Grozavu.

Petrolul a deschis scorul repede, în minutul 8, prin Sergiu Arnăutu, care a trimis în plasă o minge respinsă de Gavrilaș, după un șut al lui Saim.

Gazdele au egalat până la pauză, după un șut trimis de Voicu și deviat de Antoche.

Cu un sfert de oră înainte de final, Arnăutu (74) a marcat din nou, cu un șut din interiorul careului, stabilind și scorul final care le aduce petroliștilor trei puncte importante.

În etapa viitoare, FC Petrolul va juca, pe „Ilie Oană”, cu Farul Constanţa, partida urmând să se dispute luni, 29 octombrie, începând cu ora 18.00.

ASC Daco-Getica Bucureşti – FC Petrolul Ploieşti1-2 (1-1)

Marcatori: Voicu (40)/Arnăutu (8, 74).

Daco-Getica: Gavrilaş – Cotiga, Vl. Motroc, Vl. Georgescu, V. Dima – Acolatse – Teuţ (61 El Hamdoui, 77 Petriş), Bustea, Carabela, Cârjan (29 Neacşu) – Voicu (cpt). Antrenor: Marius Baciu.

FC Petrolul: Bolboaşă – Olaru, Antoche, Cazan, Velisar – Chindriş, Marinescu (cpt)  – Lumu (46 N. Popescu), Herea (60 Danci), Saim Tudor – Arnăutu (90+2 Plămadă). Antrenor: Octavian Grigore.

Au arbitrat: Sergiu Popa (Aiud) – Romică Bârdeş (Piteşti) şi George Duţă (Bacău).

Arbitru de rezervă: Mădălin Dumitru (Piteşti).

Observatoru: Andrei Ioniţă (Bucureşti) şi Lucian Cârjă (Constanţa).