Jucătorii de la CFR Cluj, în al nouălea cer, după cea mai categorică victorie din campionat: „Ne-am descătușat”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 02 martie 2021, ora 00:04,
cfr cluj
cfr cluj

CFR Cluj a reușit cea mai categorică victorie în acest sezon, scor 5-0, cu FC Argeș, într-un meci disputat, pe teren propriu, luni seara, în epilogul etapei a 25-a a Ligii 1.

La finalul partidei, fundașul CFR-ului, Andrei Burcă a declarat că echipa ardeleană a pregătit foarte bine partida cu nou-promovata.

Ne bucurăm că am câştigat. Într-adevăr, n-am avut foarte mult de muncă în apărare, pentru că am jucat foarte bine în prima repriză. Am reuşit în sfârşit să conducem la pauză, să fructificăm câteva dintre ocaziile avute. Am intrat mai relaxaţi la pauză. În celelalte meciuri, cu Voluntari şi cu Astra, nu am reuşit să conducem la pauză şi din acest motiv n-am reuşit să câştigăm.

Au venit după 11 meciuri fără înfrângere, luaseră 4 goluri în acest an, o defensivă foarte bună. Am intrat foarte concentraţi, era echipa momentului, să nu pierzi atâtea meciuri, joci altfel. Mă bucur că am reuşit să ne facem jocul şi ne-am descătuşat, am marcat mai multe goluri.

De asta îmi este cel mai ciudă, că am primit cartonaşul galben la ultima fază. Am încercat să evit cât mai mult contactele, să nu iau galben. Poate aşa a vrut Dumnezeu, să stau în etapa viitoare. Sper să câştige băieţii la UTA. O să ne aştepte un meci dificil. Orice echipă de la locul 6 în jos are şanse la play-off. Dar trebuie să mergem motivaţi, concentraţi şi să câştigăm„, a spus Andrei Burcă.

andrei-burca-1

În urma acestei victorii, CFR Cluj a egalat liderul FCSB la numărul de puncte, 54. Ardelenii au însă, un golaveraj inferiori roș-albaștrilor. De partea cealaltă, FC Argeș ocupă locul 9, cu 30 de puncte.

Etapa următoare, campioana en-titre se va deplasa la Arad, pentru confruntarea cu UTA, iar FC Argeș va primi replica celor de la Poli Iași.