Joachim Loew a trăit victoria Germaniei la puls 200: ”A fost un thriller plin de emoţie!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 iunie 2018, ora 12:36,
joachim-low
joachim-low

Meci de infarct, sâmbătă, la Soci, acolo unde Germania, campioana mondială en-titre a învins Suedia, scor 2-1, cu un gol marcat de Toni Kroos, în minutul 90+5!

De aceeași părere este și selecționerul Germaniei, Joachim Loew care a comparat meciul cu Suedia cu un thriller plin de emoție. Campioana mondială s-a salvat in extremis, marcând golul victoriei în prelungiri, prin Toni Kroos (90+5), după ce a fost condusă la pauză prin golul lui Ola Toivonen (32), iar Marco Reus (48) a egalat:

”Am apreciat că nu ne-au lăsat nervii şi nu ne-am panicat după ce am încasat golul. Nu ne-am pierdut capul şi am încercat să pasăm şi mai rapid, să-i facem să alerge pentru a obosi şi pentru a crea spaţii. La pauză, le-am spus să-şi păstreze calmul în următoarele 45 de minute, să încerce şi cu mingi lungi şi înalte, dar să continue şi cu pasele scurte, să joace vertical spre aripi şi să încerce să fie incisivi. Presiunea noastră a crescut tot mai mult în repriza secundă, dar nu am reuşit să marcăm deşi am avut mai multe ocazii clare”, a spus Loew.

Loew a concluzionat: ”Golul din timpul adiţional este un pic norocos, dar este rezultatul încrederii noastre în noi înşine. Sunt încântat pentru Toni Kroos, pentru că el a fost la originea erorii care ne-a costat primul gol. A fost un accident nefericit, dar ce a făcut bine a fost să tragă lovitura liberă din ultimul minut. Sunt fericit pentru el pentru că de obicei are 100% precizie în pase. Sunt bucuros că am răsturnat scorul şi am marcat acest gol vital.

A fost un thriller plin de emoţie, ca un montagne russe până la fluierul final. Emoţiile s-au acumulat şi am avut ocazii enorme, precum cea cu capul a lui Mario Gomez, iar ultimele două minute au fost dramatice. Dar acest gen de lucruri există în fotbal, meciurile eliminatorii se decid adesea ca acesta. Nu e prima oară când am trăit aşa ceva”.

În ultima etapă a grupei, Germania va întâlni Coreea de Sud, iar Mexic va juca împotriva Suediei.

cupa mondialasuediathrillerToivonengermaniarusiamarco reustoni krooscampionatul mondialemotie