VIDEO | Japonia – Senegal 2-2. Africanii, aproape de o mare victorie!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 iunie 2018, ora 19:53,
Japonia Senegal

Japonia și Senegal au încheiat la egalitate, scor 2-2, iar acum ambele reprezentative au șanse mari să se califice în optimile Mondialului din Rusia.

Sadio Mane, atacantul lui Liverpool, a deschis scorul în minutul 11, însă Inui a egalat până la pauză, cu o execuție frumoasă la colțul lung.

Același Inui a trimis în bară în minutul 64, iar Senegal a revenit în avantaj după reușita lui Wague (cel mai tânăr african care înscrie la Cupa Mondială).

Africanii au fost însă iar egalați: Honda (primul japonez care înscrie la 3 turnee finale de CM) a punctat pentru 2-2 în minutul 78, iar Japonia și Senegal au câte 4 puncte după primele două meciuri.

ECHIPELE:

Japonia: Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Shibasaki, Hasebe, Kagawa, Haraguchi (Okazaki ’75), Inui (Usami ’87) – Osako

Selecţioner: Akira Nishino

Senegal: K.N’Diaye – Wague, Sane, Koulibaly, Sabaly – Alfred N’Diaye (Kouyate ’65), Gueye, B.N’Diaye (Cheikh Ndoye ’81) – Sadio Mane, Niang (Diouf ‘86), Ismaila Sarr

Selecţioner: Aliou Cisse