Iuliu Mureșan găsește scuze pentru CFR! „După meci, am felicitat echipa în vestiar”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 01 august 2018, ora 23:20,
iuliu-muresan

CFR Cluj a fost eliminată de Malmo din preliminariile Ligii Campionilor, dar Iuliu Mureșan minimalizează proporțiile eșecului. Președintele ardelenilor a declarat că i-a felicitat pe jucători pentru efortul depus în returul din Suedia.

Malmo și CFR Cluj au remizat în Suedia, scor 1-1. În tur, campioana Suediei s-a impus cu 1-0. CFR va juca în turul trei preliminar din Europa League.

„Am jucat bine în prima repriză, mai bine decât ei. I-am dominat, a lipsit puţin să conducem cu 2-0 la finalul primei reprize, a scos portarul lor la şutul lui Ţucudean. Golul marcat de ei a fost imparabil, dar noi oricum trebuia să dăm două goluri ca să ne calificăm. Golul primit a influenţat jocul echipei, din păcate. A fost şi eliminarea lui Culio, pe un fond de nervozitate. Din păcate, avem și doi jucători accidentați, pe Ciprian Deac, care are o entorsă la genunchiul stâng, iar De Luca are glezna foarte umflată și dureri foarte mari.

Ne pare rău că nu ne-am calificat, echipa a avut o atitudine mai bună față de primul meci. Am rezistat foarte bine prima repriză. După meci, am felicitat echipa în vestiar, pentru atitudine, pentru modul în care au luptat. Acționarul majoritar mi-a zis să felicit jucătorii pentru efortul depus. Ca joc, echipa e clar în creștere. Bugetul clubului este asigurat, nu este o problemă această eliminare”, a spus Iuliu Mureşan, după meci, la DigiSport.

Culio și-a lăsat echipa în inferioritate numerică în minutul 77, după un fault stupid în apropierea tușei, la mijlocul terenului. Președintele CFR-ului i-a luat apărarea mijlocașului.

Culio este un jucător puternic, tehnic, care joacă cu mult devotament în teren și câteodată cu prea multă determinare, cum s-a întâmplat acum. La experiența lui, nu trebuia să riște, mai ales că avea cartonaș galben. Da, are circumstanțe atenuante„, a mai declarat Mureșan.

În Europa League, CFR Cluj va juca împotriva învingătoarei din dubla FK Sutjeska Niksici (Muntenegru) – FC Alashkert Erevan (Armenia). În tur, Alashkert s-a impus, scor 1-0, returul urmând să aibă loc joi.

malmoEuropa Leaguecfrculiomuresaneliminareantonio conceicaoiuliu mureșanliga campionilor