Istvan Kovacs, protagonistul unui scandal uriaș! Le-ar fi promis suedezilor două penalty-uri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 19 noiembrie 2018, ora 16:51,
istvan-kovacs

Arbitrul Istvan Kovacs le-ar fi spus jucătorilor din naționala Suediei că le va acorda două penalty-uri, în compensație, în repriza a doua a partidei cu Turcia din Liga Națiunilor. Dezvăluirea a fost făcută de către atacantul Marcus Berg.

Suedia a câștigat în Turcia cu 1-0, grație reușitei lui Granqvist din minutul 71. Suedezii au primit lovitură de la 11 metri după un fault al lui Yokuslu la Berg.

Suedezii au cerut un penalty în prima repriză, însă arbitrul român Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Pentru mine a fost un penalty evident, dar probabil că el a crezut că eu am intrat în fundașul turc. Se împiedică şi mă trage în jos, altfel aş fi putut avea o bună ocazie. Am vorbit cu arbitrul la pauză și mi-a spus că, dacă într-adevăr a fost penalty, atunci o să-mi dea două în repriza secundă„, a spus Marcus Berg pentru presa suedeză.

Federaţia Turcă de Fotbal se gândește să depună o plângere în urma acestor declarații.

Istvan Kovacs (34 de ani) a fost promovat recent de FIFA și este considerat al doilea cel mai bun arbitru român al momentului, după Ovidiu Hațegan. Kovacs este arbitru FIFA din 2010 și a arbitrat recent în grupele Ligii Campionilor, pentru prima dată.

În urma înfrângerii cu Suedia, Turcia, echipă antrenată de către Mircea Lucescu, va retrograda în eșalonul al treilea din Liga Națiunilor.