Istvan Kovacs, felicitat de un fost arbitru internațional pentru meciul Barcelona – PSG: ”Interpretare perfectă”

Articol de Mihai Popescu - Publicat miercuri, 17 aprilie 2024, ora 13:04,
Istvan Kovacs

Istvan Kovacs a stârnit un val de reacții după deciziile luate în meciul FC Barcelona – PSG, scor 1-4 (4-6 la general) în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions League.

Istvan Kovacs i-a eliminat la meciul de pe Montjuic pe Ronald Araujo, în minutul 29. De asemenea Xavi Hernandez a fost eliminat în minutul 54, iar un alt oficial al catalanilor pe final de joc din cauza protestelor.

Antrenorul catalanilor a mers la centralul român și i-a reproșat deciziile luate.

În schimb, Graziano Cesari, fost arbitru internațional, l-a lăudat pe Kovacs pentru deciziile ”perfecte” pe care le-a luat.

”Posesia mingii este a lui Barcola, direcția este spre poartă, din acea poziție se poate trage și înscrie, nu există niciun coechipier al lui Araujo care să recupereze.

Arbitrul ajunge perpendicular și este foarte bine, piciorul stâng al lui Araujo atinge gamba jucătorului de la Paris Saint-Germain. Lovitură liberă și roșu: interpretare perfectă.

Ne interesează Vitinha, Gundogan protestează și va fi avertizat. Lovitura de picior pe care o dă Gundogan este pe coapsa lui Vitinha, care are piciorul pe jos și nu comite un fault.

Foarte, foarte bun (n.r. – arbitrajul lui Kovacs), dacă Rosetti (n.r. Roberto Rosetti, șeful arbitrilor UEFA și cel care desemnează brigăzile) căuta arbitri cu personalitate puternică, a găsit așa ceva în Kovacs”, a spus Graziano Cesari, la Mediaset Infinity.