Irina Begu s-a calificat în turul trei la Roland Garros. Urmează confruntarea cu una dintre favorite

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 mai 2018, ora 21:55,
Begu
Begu

Irina Begu (locul 40 WTA) a câștigat meciul împotriva sportivei chineze Shuai Zhang (27 WTA), scor 6-3, 6-4, în turul doi al Openului Franței, de la Paris. În runda următoare, românca va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia, favorită 7 la câștigarea trofeului.

Partida a durat o oră și 54 de minute. Begu a servit foarte bine și a reușit trei break-uri. Irina pornea ca favorită și a arătat că este mai obișnuită cu această suprafață decât adversara ei.

Irina Begu a avut 19 puncte direct câștigătoare și 33 de erori neforțate, iar Shuai Zhang a reușit 21 de lovituri câștigătoare și a comis 43 de greșeli neprovocate.

În turul trei la Roland Garros, Irina Begu (27 de ani) va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia (24 de ani, locul 7 WTA). Bilanțul întâlnirilor directe este 3-2 pentru Garcia, care a câștigat ultimele două meciuri.

Caroline Garcia este considerată una dintre favorite la câștigarea trofeului la Paris, având în vedere că a avut un sezon bun pe zgură. Franțuzoaica a ajuns până în semifinale la Stuttgart și Madrid, fiind eliminată de Simona Halep în sferturi la Roma.