Irina Begu s-a calificat în turul doi la Roland Garros, în proba de dublu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 iunie 2018, ora 19:19,
Begu
Begu

Dublul format din Irina Begu și chinezoaica Qiang Wang a câștigat meciul împotriva perechii Petra Martic/Maria Sakkari (Croația/Grecia), scor 6-3, 7-6 (5), în primul tur al Openului Franței, de la Paris. Begu și Wang au făcut echipă pentru prima dată.

Partida a durat o oră și 24 de minute. Românca și chinezoaica au început foarte bine și au condus cu 4-0. În setul doi, Martic și Sakkari au servit la 5-4, dar adversarele au făcut break și s-au impus în tiebreak cu 7-5.

Irina Begu ocupă locul 28 WTA în clasamentul mondial de dublu, în timp ce Qiang Wang se află pe poziția 122. Pentru această victorie, cele două și-au asigurat 130 de puncte WTA și 22.000 de euro.

În turul doi, Begu și Wang vor juca împotriva dublului Andreja Klepac/Maria Jose Martinez Sanchez (Slovenia/Spania), favorite 3.

Sâmbătă, Irina Begu (27 de ani, locul 40 WTA) va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia (24 de ani, locul 7 WTA) în turul trei al întrecerii de simplu de la Paris.