Irina Begu, eliminată în primul tur la New Haven

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 20 august 2018, ora 17:26,
Begu Nurnberg

Irina Begu (locul 58 WTA) a pierdut meciul cu australianca Daria Gavrilova (locul 24 WTA), scor 2-6, 1-6, în primul tur al turneului de la New Haven, SUA.

Partida a durat o oră și opt minute. Românca a cedat serviciul de cinci ori și n-a reușit niciun break.

Irina Begu (27 de ani) trece printr-o perioadă foarte slabă, fiind pentru a șasea oară la rând când pierde în prima rundă a unui turneu (după Eastbourne, Wimbledon, București, Montreal și Cincinnati).

Gavrilova (24 de ani) este campioana en-titre de la New Haven. În runda următoare, australianca va juca împotriva învingătoarei din partida Samantha Stosur (Australia, locul 64 WTA) – Arina Sabalenka (Belarus, locul 25 WTA).

Daria Gavrilova și Simona Halep (locul 1 WTA) s-ar putea întâlni în sferturile de finală ale turneului de la New Haven. Românca beneficiază de un prim tur liber.