VIDEO | Irina Begu a fost eliminată în turul doi la Roma, după un meci dramatic

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 mai 2018, ora 18:54,
Begu Istanbul

Irina Begu (locul 41 WTA) a pierdut meciul împotriva germancei Angelique Kerber (12 WTA), scor 6-3, 5-7, 5-7, în turul secund al competiției de categorie Premier 5 de la Roma. Românca a fost aproape de victorie, dar și-a pierdut de fiecare dată serviciul pe final de set.

Partida a durat două ore și 39 de minute. Irina a jucat excelent cu reverul, reușind multe puncte direct câștigătoare. Românca a pierdut meciul deși a câștigat mai multe puncte decât germanca (raport 107-104).

Fiecare dintre cele două jucătoare a reușit câte șase break-uri. Begu a fost superioară și în privința situației așilor (raport 6-1) și a dublelor greșeli (2-4).

Meciul a fost spectaculos, cu multe puncte superbe, iar spectatorii au fost zgomotoși în tribune, mai mulți fiind de partea Irinei Begu.

Irina Begu a cedat inițiativa de fiecare dată pe final de set. În setul decisiv, românca a servit la scorul de 5-5, dar Kerber a făcut break, apoi a închis meciul.

A fost cea de-a șaptea confruntare directă între Irina Begu (27 de ani) și Angelique Kerber (30 de ani). Fostul lider WTA conduce cu 5-2.

Pentru parcursul de la Roma, Irina Begu va primi 60 de puncte în clasament și un cec în valoare de 14.840 de dolari.