Irina Bara, eliminată în optimi la BRD Bucharest Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 18 iulie 2018, ora 16:02,
Irina Bara
Irina Bara

Irina Bara (locul 151 WTA) a pierdut meciul împotriva slovenei Polona Hercog (locul 90 WTA), scor 5-7, 2-6, în optimile de finală ale turneului pe zgură de la București.

Partida a durat o oră și 37 de minute. Românca a cedat de cinci ori serviciul și a reușit doar două break-uri.

În faza sferturilor de finală, Polona Hercog (27 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Ons Jabeur (Tunisia, locul 123 WTA) – Vera Zvonareva (Rusia, locul 136 WTA).

Irina Bara (23 de ani) a venit din calificări, fiind nevoită să câștige patru meciuri în patru zile consecutive (începând de sâmbătă).

Pentru parcursul în turneul desfășurat la Arenele BNR din Capitală, Irina Bara va primi 30 de puncte în clasamentul WTA și 3.310 de dolari. De luni, românca se va afla la cea mai bună clasare din carieră.

BRD Bucharest Open, turneu de categorie WTA International, este dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari. Irina Begu, campioana en titre, a fost eliminată încă din primul tur.