VIDEO | Iran – Spania 0-1. Ibericii au făcut un pas mare spre optimile CM

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 iunie 2018, ora 22:45,
Spania Iran
Spania Iran

După egalul spectaculos cu Portugalia (3-3), Spania a reușit un succes vital în fața Iranului, scor 1-0.

N-a fost însă nici pe departe un meci ușor pentru vedetele Spaniei. Iranul, care a trecut cu 1-0 de Maroc, în prima etapă, s-a descurcat excelent în prima repriză și a scăpat fără gol primit. David Silva a ratat cea mai mare ocazie, în minutul 30.

Spania a deschis scorul după pauză, prin Diego Costa, iar apoi iranienii au înscris și ei, însă golul lui Ezatolahi a fost anulat pe motiv de offside, după proba video.

În minutul 82, Taremi a ratat o ocazie imensă. Spaniolii au scăpat fără gol după ce iranianul a trimis puțin peste poartă, printr-o lovitură de cap.

Victoria cu numărul 400

Spania, care a obținut succesul cu numărul 400, face 4 puncte și se pregătește de duelul cu Maroc, eliminată deja din competiție, în timp ce Iran va întâlni Portugalia, sperând la o calificare istorică în optimile Mondialului din Rusia.

ECHIPELE:

Spania: De Gea – Carvajal, Piqué, Ramos, Alba – Busquets, Iniesta (Koke ’71) – Lucas Vazquez (Asensio ’80), Silva, Isco – Diego Costa (Rodrigo ’89)

Selecţioner: Fernando Hierro

Iran: Beiranvand – Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Haji Safi  (Mohammadi ’69) – Ezatolahi, Ebrahimi – Amiri (Ghoddos ’86), Taremi, Ansarifard (Jahanbakhsh ’75) – Azmoun

Selecţioner: Carlos Queiroz