Ioan Andone, verdict clar după umilința CFR-ului: ”Cupa era cel mai uşor traseu să ajungi în cupele europene!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat miercuri, 03 aprilie 2024, ora 11:57,
Ioan Andone
Ioan Andone

Divizionara secundă, Corvinul Hunedoara, a eliminat-o din Cupa României, marţi, pe CFR Cluj, după ce i-a aplicat o corecție, scor de 4-0.

Astfel, CFR a fost eliminată, iar Corvinul a produs o mare surpriză, având în vedere că nu are nici drept de promovare.

După meci, Ioan Andone a tras mai multe concluzii.

”Nu o să uit niciodată unde am crescut. rămâne în suflet Hunedoara. Aici am crescut şi m-am format ca fotbalist. E o echipă construită pe fotbal. Jucătorii de la CFR au văzut vestiarul… Stadionul e demolează în trei-patru luni.

Clujul a avut o bară, dar cine l-a pus pe Tachtsidis să dea cu pumnul şi să ia roşu? CFR a fost campioană acum două sezoane. Mutu nu a făcut el pregătirea. Jucatorii au luat meciul prea uşor. Pierzi cu Craiova acasă. Tu vrei să iei campionatul şi nu baţi Craiova acasă? Ai o istorie în spate.

Cupa era cel mai uşor traseu să ajungi în cupele europene. Cine se aştepta totuşi la 4-0? Chiar vorbeam cu nea Mircea (n.r. Lucescu) şi zicea că nu a mai fost la Corvinul de vreo 15 ani. Bine, a fost acum vreo cinci ani, dar nu a fost la nebunia asta de stadion, cu 13.000 de oameni la stadion”, a declarat Andone, la Orange Sport.