Interviu inedit cu Florin Andone | „Real Madrid este echipa mea favorită”. Cele mai frumoase amintiri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 18 octombrie 2018, ora 16:50,
Florin Andone

Florin Andone a oferit un interviu inedit pentru site-ul oficial al echipei sale, Brighton & Hove Albion. Atacantul român a dezvăluit cele mai frumoase amintiri și care sunt fotbaliștii săi preferați.

Florin Andone (25 de ani) a ajuns în Premier League în această vară, fiind cumpărat de la Deportivo la Coruna, dar nu a apucat să debuteze pentru Brighton. Internaționalul român s-a refăcut complet după o accidentare la mușchii inghinali.

Iată ce a răspuns Andone la cele 5 întrebări primite:

Cel mai frumos gol pe care l-a înscris

Am marcat pentru Deportivo La Coruna, împotriva Sevillei, acum doi ani, am câştigat cu 2-0 acasă. Sunt convins că a fost cel mai frumos gol al meu. Am alergat în bandă şi am dat mingea printre picioarele unui fundaş pentru a intra în careu. Am trimis mingea printre doi adversari şi apoi am înscris cu stângul. Portarul s-a dus spre colţul scurt, dar eu am tras pe centru. Trebuie să vedeţi golul!

Cel mai frumos stadion pe care a jucat

Santiago Bernabeu – e incredibil! Real Madrid e echipa mea favorită, îi iubeam când eram mai tânăr, cu Ronaldo, Iker Casillas, David Beckham, Luis Figo, Roberto Carlos şi aşa mai departe. A fost un vis să joc pe acest stadion. Când am jucat pentru prima dată, am spus ‘Wow, este atât frumos’. A fost special să joc împotriva echipei favorite. Am jucat de două ori acolo și am pierdut – este foarte greu. Prima dată am pierdut cu 3-2 în minutul 95, Sergio Ramos a înscris cu capul, în urma unui corner

Cel mai frumos meci în care a fost implicat

Primul meci de la EURO 2016, împotriva Franţei, pe Stade de France. Stadionul era plin, aproximativ 80.000 de oameni, şi echipa ştia că întreaga lume urmăreşte acel meci. A fost un meci foarte greu şi am pierdut în minutul 89. Am jucat foarte bine şi am ţinut scorul egal, 1-1, dar Payet a marcat golul victoriei în minutul 89 – ce gol! Cel mai bun meci al meu cred că a fost primul meci pe Santiago Bernabeu. Nu am marcat, dar am dat o pasă decisivă

Cea mai bună performanță colectivă la care a luat parte

Probabil în primul nostru sezon (Deportivo), pe terenul lui Villarreal. Am remizat 0-0 şi am rămas în La Liga. A fost un meci foarte important şi foarte greu, pentru că Villarreal era în Europa League şi noi luptam să rămânem în La Liga. Nu știu câți kilometri am alergat, dar nu am stat deloc timp de 90 de minute, am muncit nonstop. O muncă de echipă extraordinară

Cel mai bun jucător împotriva căruia a jucat

Este foarte simplu – Lionel Messi. Sunt un mare fan al lui Cristiano Ronaldo, cred că el și Messi sunt cei mai buni jucători din istorie. Nu Maradona, nu Pele sau altcineva… Messi și Ronaldo. Messi este incredibil! Ronaldo este un ‘killer’ pe teren – goluri, goluri, goluri și continuă să muncească. Dar Messi este diferit, este imposibil să-i iei mingea. Messi și Ronaldo sunt oarecum egali, dar Messi este un jucător mai complet. Face totul – primește mingea, pasează, oferă pase decisive, înscrie goluri