Îngenuncheați în cinci minute! Real Madrid a încasat două goluri pe finalul meciului cu City

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 februarie 2020, ora 00:17,
manchester-city-liga-campionilor

Manchester City a învins în deplasare Real Madrid, scor 2-1, revenind de la 0-1, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Real Madrid s-a așezat la conducerea jocului încă din startul meciului. În minutul 15 madrilenii aveau o posesie de 71%. Prima mare ocazie a fost însă a oaspeților. Gabriel Jesus l-a testat cu un șut în forță pe Thibaut Courtois, însă portarul belgian a avut o intervenție de excepție și a respins mingea în corner. Benzema a semnat prima ocazie importantă pentru Real Madrid. Francezul a trimis periculos cu capul, în minutul 31, însă Ederson a intervenit salvator. În minutul 45+2 Jesus a mai trecut o dată pe lângă deschiderea scorului, însă șutul său a fost blocat de un fundaş advers. A fost 0-0 la pauză.

Soarta meciului s-a scris în repriza secundă. Isco a marcat primul gol al meciului, în minutul 60. Englezii au restabilit egalitatea în minutul 78, când Kevin De Bruyne l-a angajat foarte bine pe Gabriel Jesus, care l-a învins pe Courtois cu o lovitură de cap. De Bruyne mai ieșea o dată la rampă în minutul 83, de la punctul cu var. S-a încheiat 1-2, iar Manchester City obține o victorie care poate cântări greu în economia calificări în sferturile de finală.

În minutul 86, Sergio Ramos  a văzut cartonașul roșu.