Înfrângere-șoc pentru Petrolul! Suporterii i-au cerut demisia lui Mulțescu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 aprilie 2019, ora 13:05,
multescu-petrolul

Petrolul Ploiești a pierdut pe teren propriu cu Daco-Getica București, scor 1-3, în etapa a 32-a din Liga a 2-a. ‘Lupii galbeni’ nu au reușit să profite de pașii greșiți făcuți de U Cluj și Sportul Snagov și sunt departe de promovare.

Câteva mii de spectatori au venit pe arena ‘Ilie Oană’, dar au plecat acasă extrem de dezamăgiți înainte de Paște. Fanii i-au cerut demisia antrenorului Gheorghe Mulțescu.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 17, prin Mihai Stancu. Mijlocașul a pătruns nestingherit printre trei jucători ai Petrolului, spre disperarea celor din tribune.

Sergiu Arnăutu a egalat în minutul 30, cu o lovitură de cap inspirată din 6 metri.

În minutul 37, Daco-Getica a primit un penalty, iar Philippe Nsiah l-a transformat.

Până la pauză, apărarea Petrolului și-a arătat din nou limitele. Robert Grecu a scăpat nemarcat în zonă centrală, în careu, și nu l-a iertat pe portarul Bolboașă.

În repriza a doua, galeria Petrolului l-a înjurat minute în șir pe preşedintele Cristi Vlad, considerat principalul vinovat pentru situația în care se află echipa.

Petrolul: Bolboaşă – Olaru, Sarris, Ghinga, Ţigănaşu (Ştefănescu 66′) – Chindriş (Rusu 46′) – Borţa (Ţicu 81′), Marinescu (cpt.), Kozoronis, Moldoveanu – Arnăutu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Daco-Getica: Gavrilaş (cpt.) – Dedu, Prodan, Motroc, Muşat – Stancu, Cârjan (Neacşu 75′), Călinţaru – Grecu (Ilie 85′), Nsiah, Martin (Bustea 67′). Antrenor: Marius Baciu.

Petrolul rămâne pe locul 5 în clasament, la 8 puncte de locul care ar asigura promovarea directă în Liga 1.