FED CUP | Ana Bogdan, victorie de zile mari! Sportiva româncă a câștigat meciul cu Kudermetova. România – Rusia, 1-1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 februarie 2020, ora 20:30,
ana bogdan
ana bogdan

Update 20.00: Ana Bogdan a învins-o pe Veronika Kudermetova și a restabilit egalitatea în duelul cu Rusia, 1-1.

Sportiva româncă s-a impus la capătul unui meci care a durat 2 ore și 15 mnute.

Ana Bogdan a câștigat primul set cu 6-3, iar în actul secund s-a impus Kudermetova, scor 7-6 (5), după tie-break.

În decisiv, sportiva româncă și-a lăsat adversara fără replică și s-a impus cu 6-1!

Rusia a câștigat primul meci al întâlnirii de Fed Cup cu România, care se desfășoară în acest weekend la Cluj-Napoca.

Ekaterina Alexandrova, numărul 28 mondial, a trecut în două seturi de Gabriela Ruse, locul 166 WTA, scor 6-1, 6-4, după o oră și patru minute de joc.

În următoarea confruntare de astăzi se vor întâlni Ana Bogdan, locul 90 WTA și Veronika Kudermetova, locul 38 WTA.