Înfrângere dură pentru Sorana Cîrstea în turneul de la Beijing

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 30 septembrie 2018, ora 19:05,
sorana
sorana

Sorana Cîrstea (locul 57 WTA) a pierdut fără drept de apel meciul cu olandeza Kiki Bertens (locul 11 WTA), scor 2-6, 0-6, în primul tur al Openului Chinei, de la Beijing.

Partida a durat 57 de minute. Românca a servit dezastruos, câștigând doar 32% dintre punctele jucate cu prima minge. Sorana a reușit un singur break, în primul set, la 3-0 pentru Bertens.

Până la confruntarea de azi, Cîrstea câștigase toate meciurile cu Bertens, patru la număr.

La Beijing, Sorana Cîrstea a avut mare noroc să ajungă pe tabloul principal. Ea a fost eliminată în faza calificărilor, dar a beneficiat de retragerea unor jucătoare acceptate direct în primul tur.

În 2017, Sorana Cîrstea (28 de ani) a ajuns până în sferturile de finală ale turneului de la Beijing.

Pentru participarea în primul tur, Cîrstea va primi 23.945 de dolari şi 10 puncte în clasamentul WTA.

În acest sezon, Sorana are un bilanț negativ în circuit – 16 victorii, 23 de înfrângeri – și n-a mai legat două victorii din luna februarie.