Realitatea.NET

Realitatea Financiară

TaBu

Înfrângere dramatică pentru Ana Bogdan în primul tur la Wimbledon

Ana Bogdan (locul 59 WTA) a pierdut meciul împotriva ibericei Lara Arruabarrena-Vecino (locul 88 WTA), scor 1-6, 6-3, 6-8, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Partida a durat două ore și opt minute, iar setul decisiv nu mai puțin de o oră. Românca a avut avantajul unui break și a servit pentru meci la 5-4, dar jucătoarea din Spania a revenit spectaculos, grație unui retur mai bun.

Ana Bogdan (25 de ani) a adoptat un stil de joc cu precădere defensiv și nu a fost ajutată de serviciu, care a fost destul de modest (53% dintre puncte câștigate cu prima minge).

Ana Bogdan a participat doar pentru a doua oară în carieră pe tabloul principal la Wimbledon. Românca va primi 10 puncte în clasamentul mondial și 44.011 de euro.