Încă un transfer pentru Dunărea Călărași! A venit un atacant remarcat în Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 ianuarie 2019, ora 19:53,
mapuku-calarasi

Dunărea Călărași l-a transferat pe atacantul congolez Junior Mapuku (29 de ani). În sezonul 2017-2018, Mapuku a înscris două goluri în Europa League pentru Levski Sofia.

Mapuku s-a înţeles până în vara anului 2020 cu formaţia antrenată de către Dan Alexa, transferul fiind intermediat de către Anamaria Prodan.

Junior Mapuku s-a format la AS Monaco, apoi a jucat pentru Amiens B, Troyes B, Genevieve (toate din Franța), Panachaiki (Grecia), Beroe Stara Zagora (Bulgaria), Wadi Degla (Egipt), Bandirmaspor (Turcia), Levski Sofia (Bulgaria) şi Shijiazhuang Ever Bright (China).

În sezonul competițional 2017-2018, atacantul congolez a înscris 9 goluri pentru Levski Sofia – șase în campionat, două în Europa League și unul în Cupa Bulgariei.

Mapuku este plin de tatuaje, inclusiv cu chipul lui Che Guevara

Dunărea Călărași a adus mai mulți jucători în această iarnă: Nicolae Calancea (U Craiova), Daniel Benzar, Ianis Stoica (împrumutaţi de la FCSB), Constantin Nica (Atalanta), Cristian Sîrghi (Flamurtari), Aymen Souda (Karabukspor), Conor Henderson (OFK Pirin), Ştefan Vlădoiu (împrumutat de la U Craiova), Etienne Mukanya (Trakai), Ange Digbeu (Bourg-en-Bresse), Srdjan Luchin (Viitorul), Abdelmajid Najib Ammari (Spezia).

Dunărea Călăraşi ocupă locul 12 în Liga 1, la egalitate de puncte cu Concordia Chiajna. În primul meci oficial al anului, echipa antrenată de către Dan Alexa va primi vizita vicecampioanei FCSB, pe 2 februarie.

Remiză în primul amical din Turcia

Dunărea Călărași a încheiat la egalitate amicalul cu nemţii de la KFC Uerdingen 05, locul 3 în liga a treia, scor 1-1.

Dunărea a deschis scorul în minutul 76 prin Mediop Ndiaye, nemţii egalând patru minute mai târziu prin Christopher Schorch.

Dunărea: Nicolae Calancea – Ange Digbeu, Stelian Cucu, Selim Ben Djemia, Andrei Radu – Daniel Benzar, Albelhakim Omrani, Sergio Semedo – Aymen Souda, Sacha Clemence, Etienne Mukany.

După pauză au intrat: Gabriel Popa – Gaston Mendy, Constantin Nica, Conor Henderson, Alexandru Munteanu, Georgian Honciu, Najib Ammari, Hamidou Keyta, Ianis Stoica, Mediop Ndiaye.

Următoarea partidă amicală, cu maghiarii de la Disgyori VTK, locul 10 în prima ligă ungară, va avea loc miercuri, 16 ianuarie.