Încă un penalty acordat cu VAR la Cupa Mondială! Australia obține primul punct

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 iunie 2018, ora 17:31,
danemarca australia

Danemarca și Australia au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Samara, în Grupa C.

„Cangurii” au beneficiat de o lovitură de pedeapsă acordată în urma intervenției VAR.

Danemarca a deschis scorul repede, în minutul 7, prin Eriksen.

În minutul 38, arbitrul a dictat penalti, după ce a revăzut faza la care Poulsen a lovit mingea cu mâna. Acesta a luat cartonașul galben și este suspendat pentru următorul joc. Este cel de-al doilea penalti făcut de Poulsen la Cupa Mondială.

Penalty-ul a fost transformat de Jedinak, în minutul 38.

Australienii puteau prelua conducerea în minutul 71, când Aaron Mooy a șutat violent, de la 25 de metri, puțin peste poartă.

Finalul a fost incendiar, tot cu „cangurii” în prim-plan. Danezii au avut noroc cu Schmeichel, care a salvat miraculos în două rânduri.

S-a terminat 1-1 și ambele echipe au șanse să ajungă în optimi.

Danemarca este cea care conduce grupa C, cu patru puncte. Australia are unul singur.

De la ora 18.00, se joacă celălalt meci din grupă, Franța – Peru.

Danemarca: K. Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Larsen – Delaney, Schone, Eriksen – Poulsen (59 Braithwaite), Jorgensen (68 Cornelius), Sisto. Antrenor: Age Hareide

Australia: Ryan – Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich – Jedinak, Mooy – Leckie, Rogic (82 Irvine), Kruse (68 Arzani) – Nabbout (75 Juric). Antrenor: Bert van Marwijk