Încă o victorie pentru Marius Copil pe iarba de la Hertogenbosch

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 iunie 2018, ora 18:48,
Marius Copil

Marius Copil (locul 97 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Hertogenbosch, Olanda, jucat pe iarbă, după ce a trecut de japonezul Yuichi Sugita (locul 53 ATP), scor 7-5, 4-6, 6-4.

Partida a durat două ore și opt minute. Marius a reușit 10 ași și a cedat serviciul de patru ori, reușind cinci break-uri.

Confruntarea a fost destul de echilibrată, iar japonezul pornea ca favorit. Copil a servit la 5-3 în primul set, dar Sugita a făcut break. Marius a jucat excelent în game-ul 12, la retur. Actul secund a fost decis de un singur break, în chiar primul game. În setul decisiv, Sugita a avut 3-2 și serviciul, apoi a ratat mai multe șanse de break în game-ul 9.

În faza sferturilor de finală, Marius Copil (27 de ani) va juca împotriva australianului Matthew Ebden (30 de ani, locul 69 ATP).

Ebden a înregistrat rezultate foarte bune pe iarbă de-a lungul carierei, iar în acest an a ajuns deja la șapte victorii, după ce a ajuns în semifinalele turneului challenger de la Surbiton, Marea Britanie.

Pentru parcursul de până acum la Hertogenbosch, Marius Copil și-a asigurat 45 de puncte în clasamentul ATP și 17.770 de euro.

În primul tur, românul a produs o altă surpriză, eliminându-l pe slovenul Aljaz Bedene (locul 70 ATP), scor 6-7 (6), 7-6 (4), 6-3.