Iga Swiatek și Petra Kvitova, favorite să joace finala Roland Garros. Când sunt programate semifinalele

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 07 octombrie 2020, ora 21:02,
swiatek kvitova

Americanca Sofia Kenin și cehoaica Petra Kvitova sunt singurele favorite rămase în concurs la Roland Garros. Cele două jucătoare se vor înfrunta în faza semifinalelor, joi.

Iga Swiatek (Polonia, locul 54 WTA) – Nadia Podoroska (Argentina, 131 WTA) este prima semifinală de la Openul Franței. Meciul a fost programat joi, de la ora 16:00.

Swiatek (19 ani) nu a pierdut niciun set la Roland Garros și a eliminat-o în optimi pe principala favorită a competiției, Simona Halep.

Nadia Podoroska (20 de ani), aflată la prima prezență pe tabloul principal la Roland Garros, este revelația turneului. Sportiva din Argentina a venit din calificări și a învins-o clar pe ucraineanca Elina Svitolina (locul 5 WTA) în faza sferturilor de finală.

A doua semifinală la Roland Garros este Sofia Kenin (SUA, locul 6 WTA) – Petra Kvitova (Cehia, 11 WTA), după ora 17:30.

Kvitova a câștigat precedentele două întâlniri directe și este considerată de către specialiști favorită să câștige trofeul la Paris.

Sofia Kenin (21 de ani) va juca în premieră în semifinale la Roland Garros. Astăzi, americanca a învins-o pe conaționala Danielle Collins, scor 6-4, 4-6, 6-0.

Petra Kvitova (30 de ani) ajunge în semifinale la Roland Garros pentru a doua oară în carieră, după parcursul din 2012.

Sportiva din Cehia a trecut astăzi fără emoții de germanca Laura Siegemund, scor 6-3, 6-3.

sofia keninsemifinalerealitateapetra kvitovawtaIga Swiatekroland garrosnadia podoroska