Iftime în stare de șoc în timpul meciului cu Ordabasy: „Mi-a stat inima în loc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 august 2020, ora 22:39,
PTQyMCZoYXNoPTRkODQ2OGYxYWE0YjBiNDY2ZTBmODM1Mjk5YTgxMGI2.thumb

FC Botoșani s-a calificat în turul secund al Europa League, după victoria cu Ordabasy, scor 1-2. Valeriu Iftime, patronul moldovenilor, recunoaște că a trăit cu emoții finalul de meci.

Tokhtar Zhangylyshbay, atacantul lui Ordabasy, a oferit ratarea meciului, ce îi permite echipei lui Marius Croitoru, să meargă mai departe în preliminariile Europa League. Iftime își dorește o echipă accesibilă pentru Botoșani în următor.

valeriu-iftime

„Nu mă întrebaţi acum… Mi-a stat inima în loc. Am avut un blocaj, a fost un arbitru corect, pentru că dacă dădea roşu la Ofosu la prima fază era grea. A fost frumos, am jucat fotbal. Prea aproape de inima mea, a românilor. Niciodată n-o să uit ratarea din ultimul minut. Ăsta e fotbalul, e frumos, mă bucur enorm. Mă rog la Dumnezeu să-mi dea o echipă accesibilă. Nu vreau să joc cu Mourinho sau cu AC Milan. Nu-i ca orice meci. Nu a fost. Azi am fost la o masă cu ofiţerul de aici şi am vorbit despre respect, despre prietenie, nu ştia nimic despre Botoşani. Mai bun ambasador decât fotbalul nu cred că găsim. Acum stau într-un colţ ca atunci când suntem supăraţi, dar asta e.

Eu cred că va face carieră importantă (n.r.-Marius Croitoru). E un om foarte deştept, e un antrenor formidabil. Face lucruri extraordinare. Echipa noastră e bună, pe jucătorii noştri cred că-i vrea orice echipă din Liga 1. Le-am spus că de data asta apărăm România. Se pare că Dumnezeu ne-a apărat, am avut demnitate”, a declarat Valeriu Iftime, la Telekom Sport.

Pentru formația din Botoșani au marcat Holzmann şi Dugandzic, iar unicul gol al echipei din Kazahstan a fost înscris chiar de fostul dinamovist, May Mahlangu. În minutul 12, Ordabasy a avut chiar și un penalty, apărat însă de Eduard Pap.