Ianis Hagi nu-și mai găsește locul la Rangers! Decizia luată de Steven Gerrard

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 august 2020, ora 22:13,

Ianis Hagi nu se regăsește în acest debut de sezon la Glasgow Rangers. Mijlocașul român a intrat pe teren în minutul 86 al meciului cu Kilmarnock, scor 2-0, în etapa a cincea din campionatul Scoției.

Ianis Hagi (21 de ani) a fost criticat în ultima perioadă de către presa scoțiană și de către fanii lui Rangers.

Antrenorul Steven Gerrard i-a luat apărarea românului, dar nu a mizat pe el în această seară. Mai mult, Gerrard s-a declarat foarte mulțumit de jocul ofensiv al echipei sale.

Roofe (50′) și Kent (77′) au înscris pentru Rangers în victoria cu Kilmarnock. Vicecampioana Scoției are golaveraj 9-0 după primele cinci meciuri.

Ianis Hagi a jucat slab în meciurile anterioare, în care a fost folosit din primul minut. Acum, poziția lui este în pericol, având în vedere că antrenorul scoțienilor este foarte mulțumit de formula aleasă azi.

Am jucat bine astăzi, cu intensitate mai ales în repriza a doua. Nu mă așteptam să începem atât de bine sezonul, trebuie să le dăm credit jucătorilor. Numai meciuri fără gol primit, sunt foarte mulțumit. Cei care au jucat astăzi practic s-au introdus singuri pe teren, prin evoluțiile de la antrenamente și din ultima perioadă„, a spus Steven Gerrard, la finalul partidei.

Ianis Hagi a fost transferat de la Genk la Rangers în această vară, pentru aproximativ 4 milioane de euro. Mijlocașul român are 3 goluri și 2 pase decisive în tricoul scoțienilor.