Ianis Hagi, ca acasă în Scoţia: „De asta am ales Rangers!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 31 iulie 2020, ora 13:42,
ianis-hagi
ianis-hagi

Ianis Hagi se felicită pentru decizia de a semna cu Glasgow Rangers după ce scoţienii şi-au dorit transferul definitiv de la Genk. Românul se simte perfect sub comanda lui Steven Gerrard şi promite un sezon mare cu Rangers.

Ianis a fost unul dintre cei mai buni oameni ai scoţienilor în cele două meciuri amicale disputate în Franţa, cu Lyon şi Nice. Rangers a câştigat ambele meciuri cu 2-0, iar Hagi a marcat ambele goluri în confruntarea cu Olympique Lyon.

Hagi jr. s-a declarat încântat de felul în care s-a adaptat în Scoţia, dar şi de colaborarea cu antrenorul Steven Gerrard.

„Tot ce se întâmplă aici în fiecare zi este special. Pentru mine este o motivaţie fiecare zi să fac parte din acest club şi să fiu antrenat de unul dintre cei mai mari jucători din fotbal. Este o motivaţie să lupt pentru istoria acestui club, pentru culori, pentru tot ceea ce înseamnă Glasgow Rangers. Am ales Rangers nu numai pentru meciuri, la final de săptămână intrăm pe teren şi jucăm 90 de minute.

Am ales Rangers fiindcă în fiecare zi la antrenament toată lumea lucrează şi încearcă să te ajute să devii mai bun. Îţi dau tot ce îţi trebuie, nu poţi cere mai mult ca jucător. Cred că de asta am ales Rangers, fiindcă este un mediu în care pot evolua ca tânăr jucător. Am toată cariera în faţă, aveam nevoie de un loc în care să mă dezvolt cât se poate de repede, iar la final de săptămână încerc să ofer cel mai bun fotbal” – a declarat Hagi pentru UEFA.

Hagi speră la o minune în returul dublei cu Bayer Leverkusen din Europa League. În prima manşă, nemţii s-au impus cu 3-1 pe Ibrox Park.

„Cred că dezamăgirea ar veni la finalul returului. Este doar pauză acum! Ştiu că au 3-1, dar dacă ei au marcat trei goluri în deplasare, putem şi noi să marcăm trei goluri în deplasare, nu avem nimic de pierdut. Trebuie doar să mergem acolo şi să jucăm fotbal!” – a declarat Ianis Hagi.

Leverkusen – Rangers se va juca joia viitoare, de la ora 19:55