Hermannstadt – Sepsi 1-0. Sibienii câștigă la debutul în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 21 iulie 2018, ora 19:59,
Hermannstadt

Hermannstadt nu a avut trac la debutul în Liga 1 și a reușit să câștige meciul din prima etapă, 1-0 cu Sepsi. Partida a avut loc la Târgu Mureș.

Blănaru a adus victoria nou-promovatei, în minutul 11. Atacantul a marcat cu capul, după o recentrare excelentă a veteranului Dâlbea.

Hermannstadt s-a închis apoi bine în apărare, iar portarul Căbuz și-a salvat echipa în repriza secundă, atunci când Sepsi a avut două ocazii mari.

ECHIPELE:

FC Hermannstadt: Cabuz – Alexandru Coman,  Pârvulescu, Dandea, D. Tătar – Dâlbea, Ilja Antonov – I. Petrescu, Rusu (Tsoumou ’90), Al. Curtean (N’Kololo ’68) – Blănaru (Herghelegiu ’83).

Antrenor: Alexandru Pelici

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe: Niczuly – Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato – Velev, Vasvari – Prosser (Hamed ’53), Fülöp (Moura ’53),Tandia – Simonovski (Hadnagy ’65).

Antrenor: Eugen Neagoe