Hermannstadt rămâne fără victorie în 2021! Doar 1-1 cu Chindia Târgovişte

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 28 ianuarie 2021, ora 19:51,
Hermannstadt Chindia

Meciul dintre FC Hermannstadt şi Chindia Târgovişte, din etapa a 19-a a Ligi 1, s-a terminat cu scorul de 1-1.

Golurile partidei au fost marcate de Karanovic în minutul 18 pentru Hermannstadt, respectiv Căpuşă în minutul 50 pentru Chindia.

Prima ocazie semnficativă a meciului a adus şi primul gol pentru elevii lui Liviu Ciobotariu. Goran Karanovic a înscris cu capul în minutul 18, după o centrare venită din partea lui Sintean.

Chndia a încercat să egaleze prin Mihai Costea în minutul 25, dar şutul său a fost respins de Figueiredo, iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru gazde.

Citeşte şi Anamaria Prodan dă cărţile pe faţă în transferul momentului din România! ,,Mutarea îmi aparţine mie 100%”

Repriza a doua a început cu un gol marcat de oaspeţi de această dată. Căpuşă înscrie cu un lob în minutul 50 şi restabileşte egalitatea.

Tiberio Capusa in meciul de fotbal dintre FC Botosani si Chindia Targoviste din etapa a VI-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Botosani, duminica, 4 octombrie 2020. © FOTO: Ionut Tabultoc / Sport Picture

Cele două echipe au mai încercat să înscrie, însă fără succes. Neguţ trimite pe lângă poartă în minutul 70, din foarfecă, în timp ce mingea trimisă de Petrişor Petrescu cade pe bara transversală în minutul 75.

Nicio ocazie semnificativă nu a mai fost până la finalul jocului, iar scorul final a rămas 1-1.

După acest meci, Hermannstad ocupă locul 14 î Liga 1, cu 17 puncte adunate în cele 19 jocuri disputate.

De cealaltă parte, Chindia Târgovişte se află pe poziţia a 6-a în Liga 1, cu 28 de puncte acumulate în 19 etape disputate din campionat.

Citeşte şi Simona Halep, optimistă înainte de Australian Open: ,,Provocarea e mare, însă am încredere”