Hermannstadt, la un pas de o calificare istorică în finala Cupei!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 17 aprilie 2018, ora 19:23,
Hermannstadt

Aflată în Liga 2, Hermannstadt este aproape de o performanță incredibilă: calificarea în finala Cupei României.

În prima manșă a semifinalelor Cupei, Hermannstadt a învins-o la Sibiu pe Gaz Metan, scor 1-0, după golul marcat de Bogdan Rusu.

Gaz Metan a jucat aproape tot meciul în zece oameni

În zece oameni încă din minutul 7 (Joao Diogo a fost eliminat pentru un fault dur) și cu antrenorul Cristi Pustai trimis în tribune, Gaz Metan a primit gol pe finalul reprizei: Bogdan Rusu a înscris singurul gol al partidei cu o execuție plasată.

După pauză, ambele echipe au trecut pe lângă gol, însă oaspeții au fost la un pas să egaleze pe final, Danci salvând excelent din fața lui Caiado.

Hermannstadt a mai eliminat trei echipe de Liga 1

Hermannstadt, care le-a eliminat din Cupă pe Voluntari, FCSB și Juventus București, va juca returul cu Gaz Metan pe 9 mai.

În cealaltă semifinală din Cupa României, CS U Craiova o întâlnește pe FC Botoșani.