VIDEO | ‘Harry Houdini’. Kane aduce prima victorie pentru Anglia la Cupa Mondială

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 18 iunie 2018, ora 23:11,
Anglia-Tunisia

Anglia a câștigat meciul cu Tunisia, scor 2-1, în grupa G a Cupei Mondiale. Harry Kane a înscris ambele goluri ale Albionului, ultima reușită venind în prelungirile partidei.

Harry Kane a deschis scorul în minutul 11 la Volgograd. Portarul Hassen a respins spectaculos lovitura de cap a lui Stones, dar atacantul lui Tottenham a fost pe fază și a marcat din apropiere.

Contrar cursului jocului, Tunisia a egalat în minutul 34, după ce Sassi a transformat o lovitură de la 11 metri. Kyle Walker a avut o intervenţie imprudentă asupra lui Fakhreddine Ben Youssef.

Anglia a dominat autoritar și a ratat multe ocazii de gol, iar Tunisia părea să aibă noroc pentru un remiză. În minutul 90+1, în urma unui corner, Harry Kane a fost din nou la locul potrivit şi a înscris cu o lovitură de cap, din câțiva metri.

Tunisia: Hassen (Ben Mustapha 16′) – Meriah, S. Ben Yousseff, Bronn, Maaloul – Skhiri, Badri, Sassi – F. Ben Youssef, Khazri (Khalifa 85′), Sliti (Ben Amor 73′). Selecționer: Nabil Maaloul.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Henderson, Dele Alli (Loftus-Cheek 80′), A. Young – Sterling (Rashford 68′), Kane, Lingard (Dier 90+2′). Selecționer: Gareth Southgate.

Harry Kane (24 de ani) a ajuns la 15 goluri în 25 de apariții pentru Anglia. Atacantul lui Tottenham este primul jucător al Angliei care înscrie un gol decisiv în prelungirile unei partide de la Cupa Mondială.

Aproximativ 41.000 de spectatori au asistat la partida disputată la Volgograd. Invazia insectelor a creat probleme atât fanilor, cât și jucătorilor.

În urma acestui rezultat, Belgia și Anglia au câte 3 puncte în grupa G, iar Tunisia și Panama nu au niciun punct.

În următoarea serie de meciuri, Anglia va juca împotriva reprezentativei statului Panama, iar Belgia se va confrunta cu Tunisia.